Kolejna fala pandemii

W ciągu ostatnich czterech miesięcy potwierdzono ok. 180 mln nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie.

Foto: pixabay.com

W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło ok. 900 tys. osób. Średnio globalnie przybywało od ok. 400 tys. do nawet ponad 3,8 mln zakażonych każdego dnia.

O ile ostatnie dwa miesiące ubiegłego roku były w miarę spokojne, to początek 2022 r. był zdecydowanie trudniejszy, głównie z powodu szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron. Co zrozumiałe, sytuacja w poszczególnych krajach jest różna.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 21 lutego 2022 r. potwierdzono w sumie ponad 426 mln zakażeń SARS-CoV-2 (z czego 67,5 mln to przypadki aktywne) i niemal 6 mln zgonów z powodu COVID-19.

W lutym wyjątkowo dużo zakażeń potwierdzono m.in. w wielu krajach europejskich, a także np. w Brazylii, Indonezji czy Malezji oraz w państwach (m.in. Korea Południowa, Japonia), w których przez wiele ostatnich miesięcy sytuacja była ustabilizowana.

Liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 od początku wybuchu pandemii pozostaje USA (ponad 80 mln). Na drugim miejscu są Indie (42,8 mln), a na trzecim – Brazylia (28,2 mln). Kolejne kraje z największą liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń od początku kryzysu wywołanego wirusem SARS-CoV-2 to: Francja (22,3 mln), Wielka Brytania (18,6 mln), Rosja (15,5 mln).

Według oficjalnych statystyk dotychczas z powodu COVID-19 najwięcej osób zmarło w USA (ponad 960 tys.), Brazylii (645 tys.), Indiach (512 tys.), Rosji (346 tys.) oraz Meksyku (315 tys.). W Polsce do 21 lutego br. potwierdzono ok. 5,5 mln zakażeń koronawirusem, a ok. 110 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Źródło: www.worldometers.info, Reuters

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.