25 kwietnia 2024

Szczepionka może wyeliminować stwardnienie rozsiane (SM)

Od dawna podejrzewano, że wirus Epsteina-Barra może wywołać stwardnienie rozsiane (SM). Badanie przeprowadzone na 10 mln osób z personelu wojskowego USA wykazało, że praktycznie każdy przypadek SM został poprzedzony zakażeniem się wirusem.

Foto: pixabay.com

Odkrycie naukowców z Bostonu sugeruje, że szczepionka przeciwko temu patogenowi może znacznie zmniejszyć częstość występowania SM. Spośród 10 mln osób, u 955 rozwinęło się SM, zazwyczaj ok. 10 lat po pobraniu pierwszej próbki.

Tylko jedna osoba spośród tych, którzy zachorowali na stwardnienie rozsiane, uzyskała negatywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi Epsteina-Barra, kolejne 34 osoby nie były zarażone, gdy pobrano pierwszą próbkę krwi, ale zaraziły się, zanim zdiagnozowano u nich SM.

– To naprawdę punkt zwrotny i szansa na lepsze leczenie SM, a także pomoc w zapobieganiu tej chorobie – powiedział Alberto Ascherio z Uniwersytetu Harvarda. Wirus Epsteina-Barra jest rodzajem wirusa opryszczki, który rozprzestrzenia się głównie przez ślinę. Jest przyczyną mononukleozy, czasami nazywanej gorączką gruczołową.

Początkowe infekcje mogą powodować niewiele objawów, jeśli w ogóle, ale gdy wirus dostanie się do komórek odpornościowych zwanych komórkami B, osiedla się w nich na stałe. Może stać się przyczyną problemów w przyszłości, w tym przyczyniać się do wystąpienia nowotworów.

Trudność w wykazaniu, że wirus Epsteina-Barra jest główną przyczyną SM, polega na tym, że 9 na 10 ludzi na świecie jest nim zarażonych. Oznacza to, że naukowcy muszą monitorować ogromną liczbę osób, aby dowiedzieć się, czy ci, którzy nie zostali zarażeni wirusem, są mniej narażeni na rozwój SM.

„Te odkrycia dostarczają przekonujących danych, które wskazują, że wirus Epsteina-Barra jest wyzwalaczem rozwoju stwardnienia rozsianego” – piszą William Robinson i Lawrence Steinman z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Chociaż obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi Epsteina-Barra, kilka grup badawczych próbuje ją opracować.

5 stycznia jedna z firm ogłosiła, że rozpoczęła testowanie kandydata na szczepionkę mRNA u ludzi. Niejasne pozostaje, dlaczego u tak niewielu osób zarażonych wirusem rozwija się stwardnienie rozsiane (u mniej niż 1 na 10 tys.).

Źródło: www.newscientist.com