Epidemia w Afryce, polskie MSZ ostrzega

W Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii na gorączkę krwotoczną Ebola odnotowano łącznie 1975 zachorowań (w tym 1069 śmiertelnych) – to oficjalne dane z dnia 11 sierpnia podane dzisiaj przez Państwową Inspekcję Sanitarną na podstawie informacji przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski. Foto: M. Kosiński, MSZ

Gorączkę krwotoczną Ebola wywołują wirusy z rodziny Filoviridae. Choroba występuje rzadko, ale ma bardzo wysoką śmiertelność (ponad 90 proc.). Dotychczas epidemię i przypadki gorączki krwotocznej Ebola notowano przede wszystkim na kontynencie afrykańskim.

Skąd ten strach?

Osoby zakażone w okresie inkubacji choroby mogą przenieść chorobę na inne kontynenty, w tym m.in. do Europy. Niestety epidemia zdaje się przybierać na sile – tylko w ciągu dwóch dni (10-11 sierpnia) odnotowano łącznie 128 nowych zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w regionie Afryki Zachodniej, po pierwotnym okresie niskiej zachorowalności, liczba przypadków zaczęła wzrastać.

Zanim wyjedziesz…

W walce z rozprzestrzeniającą się epidemią niezwykle ważna jest profilaktyka. „W celu uzyskania profesjonalnej porady lekarskiej o chorobach zakaźnych występujących w tym regionie, należy przed wyjazdem skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, najlepiej nie później niż 4-6 tyg. przed planowaną podróżą” – przypomina Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Przymusowa izolacja podróżnych

Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat informujący o wprowadzeniu przez Nigerię obostrzeń w połączeniach lotniczych z niektórymi państwami regionu i wobec niektórych przewoźników lotniczych. Na czym polegają restrykcje? Na lotniskach wprowadzono obowiązek mierzenia temperatury u osób podróżujących do tego kraju oraz planujących go opuścić. Ci, u których podejrzewa się wirusa, poddawani są dalszym badaniom, a nawet przymusowej izolacji.

Po pierwsze, higiena!

Nic dziwnego, że nasi dyplomaci zalecają ostrożność w planowaniu podróży do regionu zagrożonego epidemią Eboli, w tym do Nigerii. „W razie konieczności wyjazdu zaleca się zgłoszenie w systemie e-konsulat, zachowanie bardzo wysokich standardów higieny oraz bieżące śledzenie doniesień na stronach internetowych WHO i ECDC” – przestrzega resort.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.