Nowa skala ryzyka u pacjentów z migotaniem przedsionków

Międzynarodowe badanie prowadzone na dużą skalę przez nowojorską sieć szpitali Mount Sinai (USA) przyniosło pierwszy wynik oceny ryzyka, który może pomóc przewidzieć śmiertelność pacjentów z migotaniem przedsionków (AFib), którzy przeszli pomyślnie przezcewnikową wymianę zastawki aortalnej (ang. transcatheter aortic valve replacement, TAVR) i zostali wypisani do domu.

Foto: pixabay.com

Wyniki badania, znanego jako ENVISAGE-TAVI AF, zostały ogłoszone 28 sierpnia na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC 2022).

– Nasze badanie koncentruje się wyłącznie na pacjentach wysokiego ryzyka TAVR z migotaniem przedsionków, który jest dobrze rozpoznawanym substytutem niekorzystnego rokowania – mówi główny badacz dr George Dangas, profesor medycyny (kardiologia) i dyrektor ds. innowacji sercowo-naczyniowych w The Zena and Michael A. Wiener Cardiovascular Institute w Icahn School of Medicine.

Naukowcy z Mount Sinai prowadzili międzynarodowe badanie ENVISAGE-TAVI w 173 ośrodkach w 14 krajach, aby porównać bezpieczeństwo i skuteczność różnych terapii u pacjentów z AF/TAVR, którzy wymagają doustnej antykoagulacji. Przeanalizowali przypadki 1426 pacjentów od 5 do 12 dni po TAVR i obserwowali ich przez rok, aby ocenić czynniki prognostycznej śmiertelności.

Spośród 178 pacjentów (12,5 proc.), którzy zmarli w tym czasie, większość była w wieku powyżej 64 lat, miała chorobę nerek i (lub) niewydolność serca, większą wagę, nienapadowe migotanie przedsionków (częste, uporczywe i trwałe migotanie przedsionków trwające dłużej niż tydzień), spożywała napoje alkoholowe, i miała historię poważnych krwawień lub predyspozycji do krwawienia podczas zabiegu.

Badacze przypisali poziom ryzyka do każdego z tych predyktorów. Po obliczeniu całkowitego ryzyka podzielili pacjentów na trzy kategorie: niskie ryzyko (pomiędzy 0-10), umiarkowane (pomiędzy 11-15) i wysokie (powyżej 16). Potwierdzili ocenę ryzyka i odkryli, że śmiertelność była ponad dwukrotnie większa u pacjentów z umiarkowanym ryzykiem (10,1 proc.) i trzykrotnie w grupie wysokiego ryzyka (17 proc.) w porównaniu z grupą niskiego ryzyka (4,8 proc.).

Źródło: www.eurekalert.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.