25 kwietnia 2024

24. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie w Gnieźnie

Trasa z historycznego Ostrowa Lednickiego do niemniej wpisanego w dzieje Gniezna była miejscem zmagań lekarzy w 24. Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie, w ramach Jubileuszowego 45. Biegu Lechitów.

Na dystansie 21 kilometrów zmierzyło się 52 biegaczy spod znaku Eskulapa, w tym 18 kobiet i 34 mężczyzn.

Prognozy pogody zapowiadały chłodny, wietrzny i deszczowy dzień. Faktycznie, poranne kilka stopni powyżej zera i zachmurzone niebo nie nastrajały części biegaczy, bo są tacy, którzy lubią takie warunki, optymistycznie.

Z chłodu, wiatru i deszczu zawodnicy wolą niższe temperatury, wiatr w plecy, a deszcz, wyłącznie jako element nietrafionej prognozy pogody. O ile był to jeden z najzimniejszych Biegów Lechitów, to sprzyjający, bo zachodni wiatr i brak deszczu spowodowały, że zawodnicy mieli świetne warunki do biegania i bicia rekordów życiowych.

Wszyscy lekarze w gronie ponad 1600 biegaczy, dotarli do mety w doskonałej formie. Mistrzynią Polski w Półmaratonie została Anna Gwiżdż ze Śląskiej Izby Lekarskiej, która zwyciężyła rezultatem lepszym od zeszłorocznego o prawie 8 minut. Wicemistrzynią została Agnieszka Adamczewska reprezentująca OIL w Toruniu. Na trzecim stopniu podium stanęła Kamila Kowalczyk z OIL w Bydgoszczy.

Mistrzem Polski Lekarzy w Półmaratonie został Jakub Osuch z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, z czasem o ponad 3 minuty lepszym niż w roku ubiegłym, kiedy to również był tryumfował. Wicemistrzem został Dominik Samotij z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, trzecie miejsce zajął Dawid Staszczyk z OIL w Łodzi.

Na mecie zameldował się również najstarszy biegający lekarz 82-letni Piotr Mikołajczyk z Będzina, który tym startem, jak zapowiedział, kończy swoją przygodę z długimi dystansami. Na podium w najstarszej kategorii towarzyszył mu dr. Edward Pokorny z Ustki, który w wieku 74 lat spełnia się nie tylko w bieganiu, ale również w kolarstwie i triathlonie. Głęboki pokłon dla Mistrzów i Weteranów.

Mistrzostwa wsparły finansowo Naczelna i Wielkopolska Izba Lekarska.