W walce z cukrzycą najważniejszym wsparciem jest edukacja

Sygnałem dla zwiększonej czujności pod kątem cukrzycy ciążowej powinno być występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2 oraz zespół policystycznych jajników – mówi dr hab. Magda Wiśniewska, nefrolog, diabetolog, specjalista chorób wewnętrznych, należąca do Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej.

Foto: AHP

Cukrzyca nosi już obecnie miano choroby cywilizacyjnej, która dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. W Polsce choroba ta dotyka blisko 9 proc. populacji, a nawet dwa razy więcej osób cierpi na stan przedcukrzycowy. By móc funkcjonować z cukrzycą i uniknąć powikłań, niezbędna jest wiedza na temat tego, jak na co dzień sobie z nią radzić.

Aby wspierać pacjentów i edukować wszystkich zainteresowanych w zakresie profilaktyki zdrowotnej, Grupa American Heart of Poland w ubiegły czwartek zorganizowała w Drawsku Pomorskim cykl wykładów w ramach inicjatywy Klub Pacjenta. Na uczestników oprócz prelekcji czekała również możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań i konsultacji z dietetykiem i diabetologiem.

– W cukrzycy bardzo ważne jest, aby pacjent rozumiał swoją chorobę i umiał sobie z nią radzić w życiu codziennym. Jest to niezbędne, aby choroba przebiegała w sposób łagodny i nie przynosiła groźnych powikłań. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie – mówiła Dorota Cylka, diabetolog z Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim, Grupa American Heart of Poland.

– Choć cukrzyca nie jest chorobą zakaźną, to przez ONZ została ogłoszona epidemią XXI w. Jeśli naukowcy nie wymyślą skutecznego sposobu na jej zwalczenie, to w 2035 r. liczba chorych na świecie sięgnie prawie 600 mln – tłumaczyła Dorota Cylka.

Różne rodzaje cukrzycy

O różnych rodzajach cukrzycy, ich przyczynach oraz sposobach rozpoznawania i leczenia opowiadała dr hab. n. med. Magda Wiśniewska, nefrolog, diabetolog i specjalista chorób wewnętrznych, należąca do Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej. Przybliżyła również metody rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej. To bardzo ważne zagadnienie, które często bywa pomijane.

– Wśród czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej znajdują się m.in. nadwaga lub otyłość, wiek powyżej 35. roku życia, nadciśnienie tętnicze przed ciążą, cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach, urodzenie więcej niż dwojga dzieci, urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg lub noworodka z wadą rozwojową. Sygnałem dla zwiększonej czujności pod tym kątem powinno być również występowanie w rodzinie cukrzycy typu 2 oraz zespół policystycznych jajników – tłumaczyła dr hab. Magda Wiśniewska, dodając, że cukrzyca ciążowa zwykle nie powoduje żadnych objawów, dlatego w celu jej rozpoznania u należy w określonym czasie oznaczyć stężenie glukozy we krwi.

Jednym z bardzo ważnych elementów walki z cukrzycą jest samokontrola. Tymczasem, jak podkreśliła Elżbieta Drobik, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, zaledwie 16 proc. pacjentów wykonuje taką samokontrolę w sposób prawidłowy i systematyczny. Dopełnieniem codziennych pomiarów cukru i ciśnienia tętniczego powinno być m.in. dbanie o prawidłową dietę, prowadzenie aktywnego trybu życia oraz rezygnacja z używek, takich jak palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu.

Zasady przyjmowania leków

Dopełnieniem wieloaspektowej debaty na temat cukrzycy był wykład dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec, koordynator Działu Farmacji Szpitalnej Grupy American Heart of Poland, która opowiadała m.in. o farmakologicznym wsparciu pacjentów w cukrzycy. Podzieliła się ze słuchaczami również cennymi wskazówkami na temat zasad przyjmowania leków oraz odpowiedniego przechowywania insuliny.

– O tym, jakie leki na jakim etapie leczenia są wprowadzane decyduje lekarz na podstawie badań, głównie na podstawie odsetka hemoglobiny glikowanej. Poszczególne preparaty powinny być wprowadzane w odpowiedniej kolejności i odpowiednio ze sobą łączone – bardzo często pacjent z cukrzycą musi przyjmować leki z 2-3 grup terapeutycznych. Kiedy leki doustne przestają być skuteczne w kontrolowaniu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2, wówczas do leczenia wprowadza się insulinę – tłumaczyła dr Katarzyna Molęda-Krawiec.

Aby uczestnicy spotkania mogli od razu zrobić pierwszy krok do poprawy swojego stylu życia, zapewniona została m.in. możliwość pomiaru masy i składu ciała oraz bezpłatnych konsultacji z dietetykiem i diabetologiem. Na gości czekały również bezpłatne pomiary poziomu cukru i ciśnienia.

W spotkaniu uczestniczyli: starosta powiatu drawskiego Stanisław Cybula oraz burmistrz Drawska Pomorskiego Krzysztof Czerwiński, którzy objęli wydarzenie patronatem honorowym.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.