Niedobór snu zwiększa ryzyko chorób

Mniej niż pięć godzin snu na dobę może zwiększać ryzyko rozwoju co najmniej dwóch chorób przewlekłych – tak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „PLOS Medicine”.

Foto: pixabay.com

Badanie analizowało wpływ czasu snu na zdrowie ponad 7 tys. mężczyzn i kobiet w wieku 50, 60 i 70 lat. Naukowcy przeanalizowali związek między tym, jak długo każdy uczestnik spał, ze śmiertelnością i z tym, czy zdiagnozowano u niego dwie lub więcej chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, rak lub cukrzyca (w ciągu 25 lat).

Ludzie, którzy w wieku 50 lat spali pięć godzin lub mniej, byli o 20 proc. bardziej narażeni na zdiagnozowanie choroby przewlekłej i o 40 proc. bardziej narażeni na zdiagnozowanie dwóch lub więcej chorób przewlekłych w ciągu 25 lat, w porównaniu do osób, które spały do siedmiu godzin. Dodatkowo spanie przez pięć godzin lub mniej w wieku 50, 60 i 70 lat wiązało się z 30-40 proc. zwiększonym ryzykiem wielochorobowości.

Naukowcy odkryli również, że czas snu wynoszący pięć godzin lub mniej w wieku 50 lat wiązał się z 25 proc. zwiększonym ryzykiem śmiertelności w ciągu 25 lat obserwacji, co można wytłumaczyć głównie faktem, że krótki czas snu zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, które z kolei zwiększają ryzyko śmierci.

– Wielochorobowość wzrasta w krajach o wysokim dochodzie, a ponad połowa osób starszych ma co najmniej dwie choroby przewlekłe. Okazuje się, że jest to poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, ponieważ wielochorobowość to duże zaangażowanie opieki zdrowotnej, hospitalizacje i niepełnosprawność – powiedział główny autor badania, dr Severine Sabia z UCL Institute of Epidemiology & Health i Inserm, Université Paris Cité (Francja).

Wraz z wiekiem zmieniają się nawyki snu i jego struktura. Zaleca się jednak spanie od 7 do 8 godzin na dobę.– Aby zapewnić lepszy sen w nocy, ważne jest promowanie dobrej higieny snu, takiej jak upewnienie się przed snem, że sypialnia jest cicha, ciemna i ma komfortową temperaturę. Zaleca się również usunięcie urządzeń elektronicznych i unikanie obfitych posiłków przed snem. Aktywność fizyczna i ekspozycja na światło w ciągu dnia mogą również promować dobry sen – zauważa badacz.

Źródło: www.journals.plos.org

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.