13 mld zł mniej na leczenie. Lekarze chcą odkłamać obraz

Niższe nakłady na ochronę zdrowia wpłyną na bezpieczeństwo pracy, warunki wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz bezpieczeństwo pacjentów – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.

Foto: twitter.com/NaczelnaL

Posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie w 2023 r. pomniejszony aż o 13 mld zł – tą, którą wielokrotnie w ostatnich tygodniach krytykowało środowisko medyczne i wielu ekspertów.

W czwartek w siedzibie Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie robocze poświęcone cięciom w finansowaniu ochrony zdrowia. Zdaniem samorządu lekarskiego wpłyną one dramatycznie na bezpieczeństwo pracy i warunki wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, a co za tym idzie – zagrożą bezpieczeństwu pacjentów, którzy zostaną pozbawieni adekwatnej do potrzeb opieki medycznej. To przełoży się również na zmniejszenie zaufania do zawodu lekarza i lekarza dentysty, a także pogorszenie wizerunku w oczach społeczeństwa.

W informacji opublikowanej na stronie NIL wskazano, że wczoraj rozmawiano m.in. o intensyfikacji działań związanych z bardziej skutecznym wpływem na opinię publiczną. „Konieczne jest skuteczne informowanie pacjentów, że za niedogodności w systemie odpowiedzialni są decydenci, lekarze odpowiadają za jakość wyłącznie samego procesu leczenia. Za organizację pracy odpowiadają ci, którzy o niej decydują. Należy jak najszybciej odkłamać bezpodstawnie przypisany lekarzom obraz odpowiedzialnych za niewydolny system ochrony zdrowia. To wymaga zdecydowanych, wspólnych działań, zarówno na poziomie NIL, jak i okręgowych izb lekarskich” – wskazano w informacji.

W spotkaniu uczestniczyli: prezes NRL Łukasz Jankowski, prezes ORL w Szczecinie Michał Bulsa, prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak oraz kierownicy pionów NIL: COBIK – Artur Drobniak i Działu Komunikacji – Maria Kłosińska.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.