Jak być szczęśliwym?

Ludzie szczęśliwi żyją dłużej i zdrowiej się odżywiają – twierdzi norweska badaczka Ragnhild Bang Nes, która przez ponad 16 lat prowadziła badania nad szczęściem.

Foto: pixabay.com

W swojej książce „Cudowna kuracja. Jak stać się szczęśliwym w 31 dni” przyznaje, że za 80 proc. długotrwałego szczęścia odpowiedzialne są geny, co nie oznacza, że jego osiągnięcie zależy wyłącznie od nich.

Ragnhild Bang Nes jest psychologiem. Tłumaczy, jak korzystać z doświadczeń naukowców, aby stać się szczęśliwym. Można to osiągać, nie tylko czerpiąc z małych przyjemności, praktykując hedonistyczne podejście do życia. – Mamy też szczęście eudaimoniczne, które podkreśla etyczne walory doświadczenia życiowego – twierdzi Ragnhild Bang.

Podkreśla, że dobrostan to zmniejszone ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym i poprawa funkcjonowania układu immunologicznego. Odczuwanie radości/szczęścia dobrze wpływa na zmniejszenie fizycznych i biologicznych skutków stresu, co wynika z działania układu współczulnego i przekłada się na wydłużenie życia.

Jedno z badań, które objęło mieszkańców USA, pokazało, że odczuwanie dobrostanu miało wpływ na wydłużenie życia prawie o 5 lat. – Niektóre badania pokazują, że może to być nawet 7-8 lat – mówi badaczka. Z kolei badania na bliźniętach prowadzone w Norwegii wykazały, że niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do odczuwania szczęścia.

– Trudno oczekiwać, że powstanie jakaś jedno lekarstwo, które będzie pasowało wszystkim. Ważne jest, aby sposób na szczęście dostosowywać do siebie – podkreśla norweska badaczka. Dodaje jednak, że jej zespół opracował 5 tematów, które mogą być uniwersalne dla osiągnięcia szczęścia: łączenie się w dobre relacje z innymi, bycie aktywnym, uważność, ciągłe uczenie się oraz dawanie.

Źródło: Nauka w Polsce

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.