Kolejki w opiece zdrowotnej. Pacjenci są źli, lekarze przemęczeni

Obowiązujące od 2013 roku przepisy dają możliwość wskazania innego terminu udzielenia świadczenia zdrowotnego, co od dawna jest normą w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Foto: pixabay.com

Kolejki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej stały się faktem, szczególnie w tych największych. Z powodu infekcji wirusowych część przeżywa prawdziwe oblężenie. Ich wydolność, głównie z powodu braku kadr jest ograniczona. Wśród pacjentów wybuchają konflikty na tym tle.

– Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia jest bardzo trudna zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ. – Rozumiemy, że każdy chce być przyjęty natychmiast i że dla niego najważniejsze jest jego zdrowie. Staramy się przyjmować jak najwięcej osób, ale zdarza się, że liczba zgłoszeń przerasta nasze możliwości – dodaje.

Jak zapewnia dr Bożena Janicka, „najpilniejsze przypadki“, gdy „brak pomocy w dniu zgłoszenia mógłby doprowadzić do istotnego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta“, przyjmowane są niezwłocznie. A co z pozostałymi pacjentami?

Jak przypomina Bożena Janicka, obowiązujące przepisy dotyczące Podstawowej Opieki Zdrowotnej (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej) zezwalają na udzielenie przez lekarza POZ świadczenia w terminie uzgodnionym z pacjentem lub umówienie się z nim na teleporadę.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.