Prof. Zoll o projekcie ustawy o bezpieczeństwie leczenia

Konsultantami Naczelnej Rady Lekarskiej podczas prac nad projektem ustawy o systemie rejestracji zdarzeń niepożądanych i systemie kompensacji zdarzeń medycznych, były uznane autorytety prawne. Jednym z najważniejszych był prof. Andrzej Zoll.

Andrzej Zoll. Foto: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0

Na początku lutego w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano najważniejsze założenia projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia przygotowanego przez samorząd lekarski i przyjętego przez Naczelną Radę Lekarską (NRL).

W skrócie jest określany jako „projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia”. – Wychodzimy z własną propozycją z uwagi na zawieszenie prac nad ustawą o jakości przez parlament – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski w trakcie konferencji prasowej.

Jednym z najważniejszych konsultantów NRL podczas prac nad samorządowym projektem ustawy był prof. Andrzej Zoll. Jak podkreśla NIL, sam fakt zaistnienia współpracy samorządu lekarskiego z tak cenionym specjalistą w dziedzinie prawa potwierdza znaczenie tego dokumentu.

„Dziękujemy prof. Andrzejowi Zollowi za otwartość i pomoc w pracach nad samorządowym projektem ustawy o bezpieczeństwie leczenia. Merytoryczne wsparcie pana profesora było dla nas zaszczytem. Warty podkreślenia jest fakt bezinteresownej pomocy prof. Zolla, który przystąpił do prac związanych z projektem ustawy samorządu lekarskiego, w trosce o sprawiedliwe prawo związane z tak ważnym sektorem, jakim jest ochrona zdrowia” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie NIL.

Andrzej Zoll to prawnik i wieloletni nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1991-1993 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W latach 1989-1997 sędzia, a od 1993 r. do 1997 r. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Od 1989 r. do 2000 r. Andrzej Zoll był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Reformy Prawa Karnego. Jest m.in. współautorem reformy prawa karnego z 1997 r. W latach 1998-2000 przewodniczący Rady Legislacyjnej działającej przy Prezesie Rady Ministrów, a w latach 2000-2006 Rzecznik Praw Obywatelskich.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.