Wystarczy jedno kliknięcie. Są efekty współpracy NIL, MZ i CeZ

Od kilku dni lekarze i lekarze dentyści mogą samodzielnie pobrać za pomocą SMK zaświadczenie o wynikach PES, potrzebne do postępowania kwalifikacyjnego na szkolenie specjalizacyjne.

Foto: pixabay.com

Zaświadczenie potwierdza wynik Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) złożonego z części testowej i ustnej oraz PES, który składał się tylko z części testowej w okresie epidemii COVID-19 (instrukcja pobrania zaświadczenia jest dostępna pod adresem: https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/pobieranie-zaswiadczenia-o-wyniku-pes).

Teraz każdy lekarz i lekarz dentysta ma szybki dostęp do wyniku swojego egzaminu specjalizacyjnego. – Dotychczas trzeba było czekać nie tylko na informację o ocenie, ale również na formalne uzyskanie potwierdzenia wyniku. To trwało około miesiąc. Centrum Egzaminów Medycznych wysyłało dyplom listem zwykłym, a nie poleconym, co wydłużało czas i wiązało się z ryzykiem zgubienia dokumentu – mówi przewodniczący Zespołu ds. e-zdrowia Naczelnej Izby Lekarskiej Michał Gontkiewicz w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

Możliwość samodzielnego pobrania za pomocą SMK zaświadczenia o wynikach PES ułatwi starania o podwyżkę wynagrodzenia w miejscu pracy i dokonanie zmian w Centralnym Rejestrze Lekarzy. – Teraz jednym kliknięciem można uzyskać potwierdzenie o zaliczeniu PES. To duże ułatwienie i oszczędność czasu – podkreśla Michał Gontkiewicz.

Nowa funkcjonalność została dodana do wersji 2.4.0.1 SMK I kilka dni temu. „Jest to kolejne ułatwienie, które zostało wdrożone dzięki szerokim konsultacjom z użytkownikami SMK prowadzonymi przez Naczelną Izbę Lekarską” – podkreśla NIL na stronie internetowej.

O tym, że samorząd lekarski, Centrum e-Zdrowia (CeZ) i Ministerstwo Zdrowia (MZ) współpracują nad wdrożeniem ulepszeń w SMK, „Gazeta Lekarska” informowała kilka miesięcy temu. Jednym z przejawów tej współpracy są spotkania w ramach inicjatywy UserKon, w czasie których eksperci NIL, CeZ i MZ dyskutują o uwagach zgłaszanych przez środowisko lekarskie.

– W trakcie spotkań UserKon konfrontujemy potrzeby użytkowników końcowych systemów informatycznych, czyli lekarzy i pracowników podmiotów leczniczych i biur izb lekarskich, z projektantami tych systemów z Centrum e-Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Najpierw odnajdujemy potrzeby i wskazujemy problemy, a następnie konsultujemy rozwiązania i ostateczny wygląd nowych rozwiązań – mówi przewodniczący Zespołu ds. e-zdrowia NIL.

Jak dodaje Michał Gontkiewicz, taka współpraca umożliwia efektywne rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.