19 kwietnia 2024

Powstał dekalog potrzeb polskiej neurologii

W 2023 roku Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN) obchodzi jubileusz 90-lecia. To czas podsumowań, ale przede wszystkim okazja do spojrzenia w przyszłość.

Foto: twitter.com/neurologiczne

Początki neurologii sięgają drugiej połowy XIX wieku. Jako oddzielna dziedzina medycyny została oficjalnie ogłoszona w 1931 roku w czasie pierwszego Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Bernie.

W ostatnich dekadach w neurologii dokonał się ogromny postęp, zarówno w obszarze diagnostyki, jak i leczenia. – Szczycimy się faktem, że po latach zastoju neurologia jest wiodącą dziedziną medycyny, w której wiele się dokonało. Byliśmy w stanie de facto rozkodować funkcje mózgu – mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, prezes PTN. Dodaje, że w tej dziedzinie medycyny zachodzą „wielkie zmiany”, a wręcz dokonuje się „ogromna rewolucja”.

W obliczu wydłużającej się średniej długości życia oraz starzenia się społeczeństwa, choroby neurologiczne stają się poważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. W Polsce rocznie występuje 70 tys. pierwszorazowych udarów mózgu. Już ok. 5 milionów Polaków wymaga pomocy neurologicznej. Te liczby – zdaniem ekspertów – będą rosnąć.

Przedstawiciele PTN zgodnie stwierdzają, że jubileuszowy rok stanowi szczególną okazję do zaprezentowania osiągnięć i problemów związanych z leczeniem chorób układu nerwowego. Ważne jest także zasygnalizowanie potrzebnych zmian – zebrano je w niedawno ogłoszonym „Dekalogu potrzeb polskiej neurologii”.

Dekalog potrzeb polskiej neurologii:

  1. Choroby neurologiczne – strategicznym obszarem w polskim systemie ochrony zdrowia.
  2. Wzrost nakładów finansowych na diagnostykę i leczenie chorób układu nerwowego.
  3. Inwestycja w kadry lekarskie, pielęgniarskie i zawody pomocnicze w neurologii.
  4. Neurologia priorytetową specjalizacją.
  5. Jasny system ścieżek pacjentów z chorobami neurologicznymi.
  6. Regionalne ośrodki referencyjne dla najważniejszych chorób neurologicznych.
  7. Wzrost nakładów na obsługę programów lekowych w neurologii.
  8. Uporządkowanie systemu organizacji i finansowania nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia.
  9. Inwestycja w rehabilitację neurologiczną.
  10. Wzrost nakładów na badania naukowe w chorobach układu nerwowego.

Kulminacją obchodów Roku Jubileuszowego Polskiej Neurologii będzie Konferencja Polskiej Neurologii z uroczystą sesją na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się w dniach 15-16 września 2023 roku.