NIL udostępnił pytania z PES

Naczelna Izba Lekarska (NIL) opublikowała pytania z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) z lat 2018-2020. Zanim do tego doszło, stoczyła w tej sprawie długą batalię sądową.

Foto: pixabay.com

– To sukces samorządu lekarskiego. Jesteśmy po to, by dla wspólnego dobra naszego środowiska dbać o przestrzeganie prawa i stworzenie szans uzyskania jak najlepszych kwalifikacji dla przyszłych lekarzy specjalistów – komentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski.

Pytania zostały przesłane po osobistych staraniach prezesa Łukasza Jankowskiego, w tym m.in. piśmie skierowanym do p.o. dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi (CEM) dr. hab. n. praw. Rafała Kubiaka z prośbą o wykonanie uprawomocnionego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 września 2021 r.

„Wcześniej CEM po wyroku WSA, próbowało odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ten jednak wskazał, że brak jest podstaw do odmowy udostępnienia NIL żądanych pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami” – poinformowała NIL na swojej stronie internetowej.

W ocenie prezesa NRL udostępnienie pytań z poprzednich sesji egzaminacyjnych umożliwi lepsze przygotowanie się młodym lekarzom do kolejnych sesji. Pozwoli to również na merytoryczny nadzór nad treścią pytań, która niejednokrotnie była kwestionowana przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Pliki z bazą pytań i kluczami odpowiedzi z PES przeprowadzonych w latach 2018-2020 według podziału na specjalizacje są dostępne na stronie internetowej: https://nil.org.pl/aktualnosci/8012-sukces-samorzadu-lekarskiego-nil-udostepnia-pytania-z-pes.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.