Problemy ze słuchem nie mają granic

Pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu z Uniwersytetu Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu polecą na Madagaskar. Chcą pomóc małym pacjentom ze stolicy tego kraju i jej okolic.

Foto: Redemptoris Missio

Madagaskar jest położony u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce.

W tak odległe, a jednocześnie egzotyczne miejsce, poleci prof. Dorota Hojan-Jezierska, kierownik Zakładu Protetyki Słuchu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wraz ze swoimi współpracownikami: dr. Olgierdem Stielerem i Michałem Tomczakiem.

Przez trzy tygodnie zbadają wiele dzieci w szkole w stolicy kraju, Antananarivie. – Podczas swojego pobytu będą badać dzieci niedosłyszące oraz dopasowywać dla nich aparaty. Ponadto przeprowadzą szkolenia dla lokalnych pracowników z zakresu obsługi tych urządzeń – mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji „Redemptoris Missio”, która organizuje wyjazd.

Wolontariusze zabiorą ze sobą sprzęt oraz aparaty słuchowe z zapasem baterii dla co najmniej 150 osób. Na Madagaskarze niedosłuch jest problemem, który nie ma systemowego rozwiązania, a aparaty słuchowe są tam praktycznie nieosiągalne.

– Dzieci, które nie słyszą własnego głosu ani dźwięków docierających do nich z otaczającego świata, nie mają możliwości rozwinięcia mowy. To wycofuje je z życia i spycha na margines społeczny. Ogromnie utrudnia też proces edukacji i relacje społeczne – dodaje.

Liczba osób głuchoniemych na Madagaskarze nie jest znana, ponieważ rodziny zazwyczaj ukrywają niesłyszące dzieci w domach. – Niestety są one źródłem wstydu dla całej rodziny, gdyż świadczą o złych czarach rzuconych na rodzinę. Chcemy zmienić ich sytuację. Dzięki zaplanowanej wyprawie będzie to możliwe – podkreśla.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.