19 kwietnia 2024

II Ogólnopolski Plener Fotograficzny Lekarzy w Żyrardowie

Żyrardów po raz drugi gościł fotografujących lekarzy. Tutaj bowiem w dniach 11-14 maja odbył się II Ogólnopolski Plener Fotograficzny Lekarzy, zorganizowany przez Komisję ds. Kultury ORL w Warszawie.

Foto: Mirosław Żydecki

Wzięli w nim udział lekarze pasjonaci fotografii nie tylko z Warszawy, ale także z Katowic, Lublina, Łodzi, Radzynia Podlaskiego i Tomaszowa Mazowieckiego.

Ważnym punktem programu były warsztaty fotograficzne, poświęcone wykonywaniu portretów. Warsztaty prowadził wybitny fotograf-portrecista Zbigniew Furman.

Uczestnicy spotkania wiele czasu poświęcili w piątek i w sobotę nauce trudnej sztuki fotografii portretowej. Oczywiście nie zabrakło spacerów po specyficznym mieście, jakim jest Żyrardów – XIX-wieczna osada fabryczna. Jest to jedyny w Europie zachowany w takiej formie kompleks.

Wielu atrakcji dostarczyły władze miasta i Ośrodek Kultury w sobotę. Dla lekarzy-fotografów najważniejszym wydarzeniem był wernisaż wystawy, na której prezentowano owoce zeszłorocznego pleneru w Żyrardowie. Prowadzącymi spotkanie były Monika Rosińska, kustosz Galerii Resursa oraz Bożena Hoffman-Golańska, przewodnicząca Komisji ds. Kultury ORL w Warszawie.

Wernisaż wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców miasta oraz osób przybyłych z innych miejscowości. Autorzy zdjęć byli często pytani o to, gdzie zdjęcie zostało zrobione lub o technikę wykonania zdjęcia. Gośćmi wernisażu byli dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Łukasz Kasperczyk oraz Marta Moczydłowska, sekretarz ORL w Warszawie.

W sobotni wieczór miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie, jakim było coroczna Noc Muzeów. Uczestnicy pleneru skorzystali z atrakcji przygotowanych w Żyrardowie. Było to zwiedzanie Muzeum Lniarstwa oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego.

W tym drugim można było spotkać grupę rekonstrukcyjną, która pokazywała jak była umundurowana i jak funkcjonowała policja państwowa w dwudziestoleciu międzywojennym. Wieczorem na centralnym placu miasta odbył się występ Grupy Bębniarskiej Comparsa oraz Fireshow, które były doskonałym materiałem do doskonalenia portretu ulicznego.

Każdego dnia i wieczoru plenerowicze spacerowali po Żyrardowie, utrwalając jego fragmenty, te stare i te po rewitalizacji. Zdjęcia „magicznego miasta” obok portretów z warsztatów będą prezentowane na poplenerowych wystawach.

Żyrardowska Resursa udostępniła swoje wnętrza do zorganizowania wernisażu oraz zapewniła uczestnikom doskonałe warunki pobytu i pracy warsztatowej, zapraszając fotografujących lekarzy na następny plener w roku 2024.

Bożena Hoffman-Golańska