Osoby z nowotworami mózgu mogą być dawcami narządów

Głównym problemem transplantologii na świecie jest niewystarczająca liczba dawców. Ze względu na ryzyko przeniesienia choroby z dawcy na biorcę, jednym z kryteriów wykluczających dawstwo organów jest choroba nowotworowa.

Foto: pixabay.com

W Jama Surgery opublikowano wyniki brytyjskiego badania dowodzące, że narządy pobrane od osób zmarłych z powodu nowotworów mózgu, mogą być bezpiecznie przeszczepiane, nie zwiększając ryzyka przeniesienia choroby nowotworowej.

Badacze przeanalizowali dane ponad 13 tys. dawców w Anglii i Szkocji. Wśród nich – 282 osoby (2%) chorowały na nowotwory mózgu. Pobrano od nich łącznie 1014 narządów, które przeszczepiono 887 biorcom.

W populacji badanej znalazło się 88% z nich. 262 organy (34%) pochodziły od osób z nowotworami niskozróżnicowanymi, a 490 narządów (63%) od osób, które przebyły zabieg neurochirurgiczny lub radioterapię.

Dawcy z nowotworami mózgu, w porównaniu z całą grupą, byli młodsi, mieli mniej chorób towarzyszących, mniej środowiskowych czynników ryzyka oraz lepsze parametry przeszczepianych narządów. W trakcie 6-letniej obserwacji wśród biorców narządów pochodzących od dawców z nowotworami mózgu rozpoznano 83 nowotwory (u 79 chorych).

Żaden z nowotworów nie był histologicznie podobny do nowotworu dawcy. Wskaźniki 10-letnich przeżyć narządów transplantowanych wyniosły dla przeszczepu pojedynczej nerki 65%, przeszczepu wątroby 69%, przeszczepu serca 73% i przeszczepu płuc 46%, były zbliżone do wartości obserwowanych w dobranej grupie kontrolnej.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/fullarticle/2802865

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.