W trosce o jakość i samorząd

Maj upłynął pod znakiem Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. W skrócie – w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie „wszystkich świętych” – ponad 50 osób tworzących system ochrony zdrowia.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Od samorządów, przez organizacje pacjentów, pracodawców, po Ministerstwo Zdrowia w osobie ministra Piotra Brombera. I tutaj o tym tyle, więcej na łamach tego numeru.

Przejdźmy do tematu samorządu lekarskiego. Wielokrotnie słyszeliśmy, że różnice między „ofertą” poszczególnych okręgowych izb lekarskich (OIL) są zbyt duże. Dlatego do prezesów OIL rozesłano trzy oferty kart wstępu do obiektów sportowych na jednakowych, korzystniejszych finansowo, warunkach dla wszystkich członków samorządu.

Po negocjacjach prowadzonych grupowo dla chętnych OIL, Naczelna Izba Lekarska (NIL) zarekomendowała ofertę firmy VanityStyle. Jednak wszystkie trzy oferty (FitProfit, MultiSport i PZU Sport) są utrzymane w mocy i izby lekarskie mogą z nich skorzystać w dowolnej konfiguracji.

Konsekwentnie zaskarżamy wszystkie wadliwe pytania z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) z sesji wiosna 2023. Niestety, aktualne przepisy prawa nie zezwalają na późniejszą modyfikację klucza. W związku z tym Komisja Kształcenia przy Naczelnej rozpoczęła prace nad ich zmianą na korzystniejsze dla lekarzy, tak by egzaminy były jak najbliższe źródłom i EBM.

Poza tym NIL wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy (OZZL) rozpoczęli prace nad wprowadzeniem realnych norm zatrudnienia lekarzy w przeliczeniu na liczbę pacjentów w poszczególnych oddziałach w lecznictwie szpitalnym zarówno w godzinach normalnej ordynacji, jak i w czasie dyżuru. Analogicznych do tych już istniejących dla anestezjologów i oddziałów intensywnej terapii (OIT).

W połowie maja wszedł w życie nowy Kodeks pracy, który dużo zmienia u lekarzy zatrudnionych na umowie o pracę. Już w poprzednim numerze „Gazety Lekarskiej” zawarto część zmian oraz odpowiedzi na pierwsze zadane przez Was pytania (np. dotyczące pracy zdalnej).

Cykl powróci w numerze wakacyjnym i zagości na dłużej, pozwoli uzbroić się w wiedzę, jakie prawa mają lekarze i jak z nich skorzystać. Mamy nadzieję, że dzięki niemu prawo pracy stanie się prostsze, a przez to łatwiej będzie uzyskać work-life balance. Po to, by uniknąć wypalenia zawodowego, by nie dać się wykorzystać ani oszukać.

Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.