Rzecznik prasowy NIL: zaznaczcie w grafiku

Problem niekontrolowanego zwiększania liczby lekarzy kosztem jakości ich kształcenia nie dotyczy jedynie Polski, ale również kilku innych krajów regionu – pisze Jakub Kosikowski.

Foto: Karolina Bartyzel/Dział Komunikacji NIL

W związku z tym 9-10 września w Düsseldorfie odbędzie się Sympozjum Izb Lekarskich Państw Europy Środkowej i Wschodniej (ZEVA), które podejmą wspólne działania, by przeciwdziałać niekorzystnym zmianom.

Trwają prace nad nowym Kodeksem Etyki Lekarskiej, który uchwali przyszłoroczny zjazd delegatów. Najwięcej emocji wzbudzają obecnie: reklamowanie się lekarzy oraz zachowania lekarzy w social mediach. Jeśli macie jakieś uwagi i pomysły, przesyłajcie je na kel@nil.org.pl. W końcu KEL tworzony jest przez Samorząd, a każdy z nas jako jego członek może mieć wpływ na końcowy kształt Kodeksu.

W mediach bardzo często oglądamy piękne, wyremontowane oddziały. Relacje z przecinania wstęg przez oficjeli. Niestety, doskonale wiemy, że nawet najbardziej nowoczesny oddział bez personelu nikogo nie wyleczy. Wspaniałe fotografie nader często kamuflują absurdy organizacyjne, braki kadrowe spowodowane fatalnymi warunkami pracy i inne rzeczy, o których nikt poza personelem medycznym nie wie i często nie wierzy, że są w Polsce możliwe.

Stąd z inicjatywy Komisji ds. Szpitalnictwa NRL powstała ankieta mająca na celu zebranie danych o problemach, o których nie mówią dane MZ i NFZ. Najwyższy czas, by temat pojawił się w przestrzeni publicznej. Nie brak lekarzy jest w Polsce problemem, ale system, w którym ci lekarze nie chcą pracować. Stąd biorą się kolejne zamykane oddziały.

6-9 września w Zakopanem odbędą się XX Igrzyska Lekarskie. Jeśli uprawiacie sport, już teraz zastrzeżcie te dni w grafiku dyżurowym i wybierzcie się, by zmierzyć się w swojej dyscyplinie z lekarzami z całej Polski. A jeśli rywalizacja nie zachęca do przyjazdu, być może zrobi to możliwość integracji z koleżankami i kolegami ze wszystkich OIL w kraju. Do zobaczenia!

Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.