Astma oskrzelowa może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych powodującą skurcz oskrzeli, co w konsekwencji może prowadzić do duszności, a w skrajnych przypadkach niewydolności oddechowej.

Foto: pixabay.com

W retrospektywnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Cancer Medicine” sprawdzono, czy chorzy na astmę mają wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory.

W tym celu przeanalizowano dane z lat 2012-2020, obejmujące ponad 90 tysięcy chorych na astmę i ponad 270 tysięcy zdrowych dorosłych. Wykazano, że chorzy na astmę mają o 36 proc. wyższe ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Dodatkowo osoby chore na astmę niestosujące sterydów wziewnych miały to ryzyko większe o 60 proc., a osoby wymagające stosowania wziewnych sterydów jedynie o 11 proc. Badanie to po raz pierwszy wykazało wpływ astmy na ryzyko zachorowania na nowotwory, wymaga jednak potwierdzenia.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cam4.5875

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. KacperM
    lip 25, 2023 - 10:36 AM

    Przewlekłe choroby często zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór… ja próbuję walczyć Budixonem i jak narazie widzę poprawę, ale nie łudzę się że pewnego dnia wstanę i się wyleczę z astmy bo tak nie będzie.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.