Drugie miejsce za projekt Virtualna Warszawa

Warszawa zajęła drugie miejsce w konkursie Mayors Challenge, zdobywając 4 miliony złotych na realizację projektu Virtualna Warszawa – mobilnej aplikacji nawigującej dla osób z dysfunkcją wzroku. Fundacja Bloomberg Philanthropies, która była organizatorem konkursu (rywalizowało w nim 155 europejskich miast), doceniła pomysł stworzenia systemu, jego innowacyjność i uniwersalność.

Foto: imageworld.pl

– Cieszę się, że doceniono pomysłowość i innowacyjność naszego systemu ułatwiającego poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku. Mam nadzieję, że Virtualna Warszawa stanie się w przyszłości przewodnikiem po stolicy dla wszystkich mieszkańców i turystów, a nasze rozwiązanie zostanie wdrożone także w innych miastach – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Virtualna Warszawa to pierwsze na świecie rozwiązanie nawigujące dla osób z dysfunkcją wzroku, wdrażane w instytucjach publicznych, środkach komunikacji miejskiej, a także w przestrzeni turystyczno-kulturalnej. Pozwala trafić do konkretnego gabinetu czy okienka w urzędzie, pobrać numerek do kolejki, uzyskać informację o rzeczywistym położeniu danego autobusu, tramwaju, rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, czy otrzymać dostęp do pełnej informacji o każdym zabytku lub wydarzeniu kulturalnym w mieście.

System jest testowany w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych. Niebawem odbędą się testy systemu w komunikacji miejskiej.

Mobilny projekt jest oparty na systemie nadajników (beaconów) umieszczonych w różnych miejscach. Zapisana w nich informacja pozwala oznaczyć np. numery pokoi, schody, przystanki autobusowe, atrakcje turystyczne, kulturalne. Nadajniki mogą być również rozmieszczone w całym mieście.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.