24 kwietnia 2024

Apelują, aby pamiętać o USG jamy brzusznej

Trwa Międzynarodowy Tydzień Urologii. Z tej okazji eksperci przypominają o regularnym wykonywaniu profilaktycznego USG jamy brzusznej, które może być wyjątkowo pomocne m.in. we wczesnym wykryciu raka nerki.

Foto: pixabay.com

Rak nerki jest jednym z nowotworów o podłożu urologicznym, którego wykrycie stanowi spore wyzwanie. Nie daje specyficznych objawów, przez co pacjenci nie są świadomi rozwoju choroby aż do późnego stadium nowotworu.

Jednocześnie wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów w terapii. Szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu, powszechnie dostępne i bezbolesne badanie ultrasonograficzne (USG), które powinno się wykonać co najmniej raz na rok.

– W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest przypadkowo dzięki badaniu USG jamy brzusznej, które zwykle wykonuje się z zupełnie innego powodu niż guz nerki. Dzieje się to we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie – podkreśla dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Rak nerki to siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn, niewiele rzadszy wśród kobiet.

– Rak nerki początkowo rozwija się niemal bezobjawowo. Z czasem chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej – mówi dr Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podstawową metodą leczenia chorych na nowotwór nerki wciąż jest chirurgiczne usunięcie guza nowotworowego bądź całej nerki. Kiedy choroba jest już jednak w zaawansowanym stadium i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Obecnie obserwuje się znaczący postęp w leczeniu raka nerki. Dostępne są nowe możliwości leczenia, m.in. terapie celowane. Przykładem są kolejne generacje leków z grupy inhibitory kinaz tyrozynowych.

Międzynarodowy Tydzień Urologii (25-29 września) to akcja edukacyjna, prowadzona przez najpoważniejsze organizacje urologiczne na świecie (w tym Europejskie Towarzystwo Urologiczne – EAU i Polskie Towarzystwo Urologiczne – PTU) mająca na celu zwiększenie świadomości w zakresie chorób układu moczowo-płciowego, w tym nowotworów o podłożu urologicznym – raka gruczołu krokowego, raka pęcherza moczowego oraz raka nerki.