24 kwietnia 2024

Biomateriały dla urologii

Biomateriały pozwalające na wydrukowanie z nich cewki moczowej dla chłopców z wadą wrodzoną – spodziectwem tworzą inżynierowie z Politechniki Łódzkiej. Zbudowali też biodrukarkę 3D.

Foto: p.lodz.pl

Spodziectwo to wada rozwojowa chłopców związana brakiem pewnego odcinka cewki moczowej. Jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Łódzkiej w materiale prasowym uczelni, na rynku nie ma rozwiązań, które pozwoliłyby na leczenie takich pacjentów – pozostają jedynie techniki operacyjne.

Nad biomateriałami dla urologii pracuje zespół kierowany przez dr hab. inż. Dorotę Bociagę z Instytutu Inżynierii Materiałowej. Badacze współpracują m.in. ze specjalistami w zakresie chirurgii i urologii dziecięcej.

Jak wyjaśnia liderka projektu, układ zawiera trzy elementy. Sztywne rusztowanie z materiału termoplastycznego może przeciwstawić się naporowi otaczających tkanek. Warstwa polimerowa o właściwościach antybakteryjnych jest konieczna z uwagi na obecność moczu. Z kolei hydrożele zawierają żywy materiał biologiczny – komórki pochodzące z pobrań od pacjentów, wraz ze składnikami stymulującymi je do tworzenia tkanki w miejscu, w której jej brakuje.

– Tworzymy układ, w którym mamy zarówno sztywne rusztowanie z materiału termoplastycznego – będące w stanie przeciwstawić się naporowi otaczających tkanek, warstwę polimerową o właściwościach antybakteryjnych – z uwagi na obecność moczu, jak i hydrożele zawierające żywy materiał biologiczny – komórki pochodzące z pobrań od pacjentów, wraz ze składnikami stymulującymi je do tworzenia tkanki w miejscu, w której jej brakuje – mówi dr hab. inż. Dorota Bociąga.

Jednym z osiągnięć naukowców jest biodrukarka 3D, która wydrukuje struktury rurowe z kilku materiałów o różnych wymaganiach technologicznych. Naukowcy złożyli wnioski patentowe – jeden na rozwiązanie materiałowe – drugi w zakresie rozwiązania konstrukcyjnego biodrukarki 3D.

W skład zespołu wchodzą: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, dr inż. Marian Cłapa, dr inż. Marta Kamińska, mgr inż. Mateusz Bartniak, mgr inż. Adrianna Wierzbicka oraz mgr inż. Aleksandra Bednarek. Z naukowcami współpracują dr Marek Krakós ze szpitala im. J. Korczaka w Łodzi oraz prof. Piotr Wilczek – kierownik Pracowni Bioinżynierii w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Badania są realizowane w projekcie MATURO 3D finansowanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu strategicznego TECHMATSTRATEG dotyczącego badań naukowych w obszarze nowoczesnych technologii materiałowych.

Źródło: PŁ, naukawpolsce.pl