To zaprzeczenie reform ministra Arłukowicza
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia krytykuje plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2015, przedstawiony podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Według lekarzy, zaprezentowane założenia zupełnie odbiegają od wizji i zapowiedzi ministra zdrowia, w szczególności co do odciążenia systemu zdrowia przez podstawową opiekę zdrowotną.
Foto: Mariusz Tomczak
Wielkie rozczarowanie
– Od miesięcy nie słyszymy o niczym innym, jak tylko o zmianach, jakie zamierza wprowadzić resort i rząd w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Jednak przedstawiony nam plan finansowy NFZ na rok 2015 nie tylko nie uwzględnia możliwości wprowadzenia pakietu onkologicznego i antykolejkowego, pomija również zapowiadane przez ministra zdrowia plany dotyczące lecznictwa otwartego, w tym na zadania przewidziane w podstawowej opiece zdrowotnej – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Podział środków
Wszystkich dodatkowych środków zaplanowanych na rok 2015 jest 1 mld 631 mln, z czego na POZ przewidziano 83 mln zł, na AOS – 168 mln zł, a na szpitale – ponad 1 mld 367 mln. Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważają, że kolejny raz największy nacisk postawiono nie na tę część systemu, która zapewni powodzenie wprowadzanych reform. Podział środków uznają za całkowite zaprzeczenie idei reform zapowiedzianych przez Bartosza Arłukowicza.
Co pominięto?
– Nie dość, że w planowanym budżecie brakuje środków na pakiet kolejkowy i onkologiczny, to jeszcze pominięto waloryzację nie zmienionej od 2008 roku stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji. Czyli mamy de facto nadal obniżenie finansowania podstawowej opieki zdrowotnej – komentuje szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Pompowanie pieniędzy
W jej ocenie w Polsce następuje coraz większe niedofinansowanie POZ oraz zwiększa się rozdźwięk pomiędzy lecznictwem zamkniętym (szpitale) a lecznictwem otwartym (POZ i AOS). To nierówne traktowanie podmiotów określa mianem „pompowania pieniędzy w szpitale”, pomimo że minister wielokrotnie zapowiadał zmianę tej tendencji.
W parlamencie padają pytania
Podczas debaty sejmowej nad planem finansowym NFZ na rok 2015, przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wyrazili negatywną opinię co do poziomu finansowania POZ w przyszłym roku. Pytali również o ewentualny nowy zakres obowiązków, który minister zdrowia i prezes NFZ powinni wprowadzić dla podmiotów realizujących zadania w ramach POZ w kontekście pomniejszenia realnych środków na finansowanie obecnych świadczeń.