21 listopada 2024

Dbaj o zdrowie jamy ustnej (na żywo)

20 marca (poniedziałek) relacjonowaliśmy na żywo konferencję naukową pt. „Żyj rozsądnie – dbaj o zdrowie jamy ustnej”, która odbyła się z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie.

leszek-dudziński-nrl Maria Borysewicz Lewicka Marzena Dominiak

Anna Lella Dorota Olczak-Kowalczyk

Foto: Marta Jakubiak

12.27 Prof. Dominiak: – Nie ma zdrowia jamy ustnej bez zdrowia ogólnego i zdrowia ogólnego bez zdrowej jamy ustnej.

12.36 Prof. Olczak-Kowalczyk: – Wszyscy powinni zaangażować się w propagowanie zasad zdrowego stylu życia.

12.35 Dr Lella: – Apeluję do lekarzy stomatologów o aktywne włączenie się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej na co dzień.

Honorata Shaw stomatologia nil nrl (2)

choroby przyzębia (2) choroby przyzębia (3)

12.28 Utrata uzębienia stanowi, w ocenie prof. Shaw, trwałe uszkodzenie zdrowia. Zaburzenia morfologiczne wynikające z bezzębia prowadzą do: zaburzenia żucia, dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, upośledzenia mowy, zaburzeń estetycznych w wyglądzie twarzy, głębokiego urazu psychicznego.

12.26 Stomatologiczne problemy zdrowotne seniorów są podobne jak w pozostałych grupach wieku. Należą do nich: próchnica (szczególnie korzeni zębów), choroby przyzębia, suchość błony śluzowej, nowotwory (częstsze w starszym wieku) oraz bezzębność.

Więcej o stomatologii piszemy tutaj.

12.20 Proces starzenia się populacji, dotyczący głównie krajów rozwiniętych, jest faktem mającym większy wpływ na funkcjonowanie państwa, jego budżet czy tworzenie modeli społecznych, aniżeli rewolucje czy dogmaty polityczne – powiedziała prof. dr hab. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, omawiając problematykę zdrowia jamy ustnej u seniorów.

12.20 – Niedobór witaminy D ma wpływ na rozwój procesu zapalnego po zabiegach chirurgicznej ekstrakcji zębów, w tym zwłaszcza zębów zatrzymanych, a także na utrudnienie leczenia ortodontycznego – podkreśliła prof. Dominiak.

Honorata Shaw Marzena Dominiak Katarzyna Strzałkowska NIL

leszek dudziński nrl Marzena Dominiak Honorata Shaw

12.10 Główne przyczyny niedoboru witaminy D: szerokość geograficzna, stosowanie filtrów UVB, styl życia, tryb pracy (w pomieszczeniach zamkniętych), procesy starzenia, mała ilość melaniny w skórze, zanieczyszczenie powietrza, niewystarczająca podaż w diecie i suplementach. Jak podkreśliła prof. Dominiak, w okresie rozwojowym witamina ta ma istotne znaczenie w kształtowaniu się zębów i kości. Jej niedobór u dzieci prowadzi do krzywicy, zaburzenia mineralizacji kości i zmniejszenia masy kostnej, a u dorosłych wywołuje bóle kostne, osteomalację i osteoporozę.

12.07 Witamina D oddziałuje na organizm człowieka i jego poszczególne układy poprzez wiązanie ze swoistym receptorem, zwanym receptorem witaminy D (VDR) lub receptorem kalcytriolowym. – Możemy go znaleźć w ponad 30 tkankach i narządach – podkreśliła prof. Dominiak.

Więcej o stomatologii piszemy tutaj.

12.05 Czy witamina D może wpływać na leczenie stomatologiczne? W ocenie prof. dr hab. Marzeny Dominiak z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zdecydowanie tak. Witamina D jest syntezowana w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych, a część z niej wchłaniana jest z pożywienia.

11.58 Realizowany w latach 2012-2016 ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy” skierowany był do dzieci w wieku do 5 lat i ich rodziców, a także do nauczycieli, pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów. Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Prowadził go Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Patronat honorowy nad projektem objęli m.in. Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Dorota-Olczak-Kowalczyk stomatologia nil nrl (3)

stomatologia nil nrl (4) stomatologia nil nrl

11.50 O projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy” opowiada prof. dr hab. Maria Borysewicz-Lewicka z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

11.48 – Pragnienie należy zaspokajać wodą, nie słodzonymi napojami – apeluje prof. Olczyk-Kowalczyk.

Więcej o stomatologii piszemy tutaj.

11.43 Z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej ważne jest spożywanie produktów i substancji ochronnych. Prof. Olczak-Kowalczyk zaliczyła do nich: mleko i produkty mleczne, substytuty cukru (ksylitol), błonnik, argininę, polifenole i witamina D. – Niedobór witaminy D w Polsce jest powszechny. Szacuje się, że ma go 90 proc. Polaków. Udowodniono że niedobór witaminy D jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju choroby próchnicowej zwłaszcza w okresie rozwojowym – podkreśliła.

11.40 Prof. Olczak-Kowalczyk: – Słodkie pokarmy w pierwszych dwóch latach życia otrzymuje 80 proc. dzieci, podczas gdy zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci przez pierwsze dwa lata życia nie powinny mieć dodawanego cukru do posiłków.

leszek dudziński stomatologia Maria-Borysewicz-Lewicka

próchnica (2) próchnica

11.34 Jakie są przyczyny próchnicy zębów u dzieci starszych? W ocenie prof. Olczak-Kowalczyk zęby nie są szczotkowane co najmniej 2 razy dziennie. Ważnym czynnikiem jest również nadmiar cukru: spożycie cukru białego w Polsce w 2014 roku wyniosło 44,3 kg/osobę (norma WHO: poniżej 20 kg).

11.32 – Ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe, to już zmiany zaawansowane – mówi prof. dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Więcej o stomatologii piszemy tutaj.

11.30 – Czyść zęby 2 razy dziennie przez minimum 2 minuty i odwiedzaj swojego stomatologa 2 razy w roku – apeluje dr Lella.

11.28 Wpływ stanu zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowi jest znaczący. Jak mówi dr Lella, zakażenia okołozębowe podnoszą ryzyko zapalenia płuc, jama ustna może być rezerwuarem bakterii związanych z wrzodem żołądka, a bakterie jamy ustnej są kojarzone z zakaźnym zapaleniem stawów oraz bakteryjnym zapaleniem wsierdzia. Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia przebiegu klinicznego chorób przyzębia, a periodontitis może wpływać na pogorszenie kontroli glikemii i zwiększenie oporności na insulinę.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (2) Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (3)

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (4) Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (5)

11.25 Leczenie stomatologiczne jest na czwartym miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W USA to ponad 110 miliardów dolarów, a w UE roczne wydatki na opiekę zdrowotną jamy ustnej zostały oszacowane na 70 miliardów euro w latach 2008-2012, co daje większe środki niż te przekazywane na leczenie raka czy choroby układu oddechowego.

11.24 Jak podaje FDI, choroby jamy ustnej dotykają 3,9 miliarda ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica prawie połowy populacji (44 proc.). Na całym świecie 60-90 proc. dzieci w wieku szkolnym i prawie 100 proc. dorosłych ma chorobę próchnicową. Choroby przyzębia mogą prowadzić do utraty zębów – cierpi na nią 15-20 proc. dorosłych w średnim wieku (35-44 lat). Około 30 proc. osób w wieku 65-74 lata nie ma naturalnych zębów.

Więcej o stomatologii piszemy tutaj.

11.20 Zmieniają się obciążenia chorobami jamy ustnej: zmniejsza się problem próchnicy u dzieci (nie u nas) oraz utraty zębów u dorosłych, lekarz dentysta staje się lekarzem pierwszego kontaktu (ze względu na m.in. wczesne wykrywanie innych schorzeń). Dr Lella podkreśliła, że stany chorobowe jamy ustnej zajmują czwarte miejsce na świecie pod względem kosztów ich leczenia.

11.18 Dr Anna Lella Prezydent ERO-FDI i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL podkreśla, że wizją Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) reprezentującej milion dentystów z całego świata jest „Prowadzić świat do optymalnego zdrowia jamy ustnej” oraz aby „myśleć globalnie, a działać lokalnie”. FDI podczas ubiegłorocznego kongresu w Poznaniu ogłosiła nową definicję zdrowia jamy ustnej jako integralną część zdrowia ogólnego i dobrostanu (przyjęło ją 200 stowarzyszeń stomatologicznych z całego świata).

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (6) Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

teresa bachanek zdrowie jamy ustnej

11.14 Najwięcej lekarzy dentystów mieszka w województwie mazowieckim (6088), a następnie w śląskim (4053). Najmniejsza liczba dentystów jest w opolskim (jedynie 682 osób) – wynika z Centralnego Rejestru Lekarzy.

11.10 – Świadomość stomatologiczna poprawia się – podkreślił wiceprezes NRL. Rośnie odsetek osób uczęszczających do lekarza dentysty przynajmniej raz w roku, pod tym względem zbliżamy się do średniej w Unii Europejskiej. Według Eurobarometru, 57 proc. ankietowanych Europejczyków konsultowała się z lekarzem dentystą w ubiegłym roku.

11.05 Konferencję z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej otwiera dr Leszek Dudziński, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. – Chcemy budować świadomość troski o własne zdrowie – podkreślił.


Do pobrania: