27 maja 2024

Dlaczego lekarze rezydenci zawiesili głodówkę?

Czy będzie przełom w starciu lekarzy rezydentów z ekipą rządową? We wtorek późnym wieczorem, po spotkaniu młodych lekarzy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim oraz ministrem Henrykiem Kowalczykiem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, protestujący zadeklarowali zawieszenie głodówki.

Foto: Marta Jakubiak

W środę z protestującymi ma spotkać się premier Beata Szydło. Minister Kowalczyk przekazał rezydentom list od szefowej rządu, która zaprosiła ich na rozmowy do Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” po – jak zaznaczyła – „zakończeniu trwającego protestu”. – Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo – napisała w liście do protestujących lekarzy.

Wczoraj o pilne spotkanie premier Szydło z protestującymi zaapelowało Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. „Samorząd lekarski jest głęboko zaniepokojony stanem zdrowia protestujących. Ich determinacja w walce o słuszne postulaty może skończyć się tragicznie, dlatego Prezydium NRL uważa, że zainteresowane strony, a w szczególności strona rządowa, powinny dołożyć wszelkich starań, aby rozmowy zeszły na właściwy tor i stały się konstruktywne” – napisano w apelu.

W ocenie samorządu lekarskiego fiasko dotychczasowych negocjacji może doprowadzić do gwałtownego rozszerzenia się protestu na całą służbę zdrowia, co może godzić w bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. – To było dobre spotkanie, pierwsze na którym padły konkretne deklaracje – powiedzieli reprezentanci Porozumienia Rezydentów OZZL  po wczorajszym spotkaniu z marszałkiem Karczewskim i ministrem Kowalczykiem. Czy to samo powiedzą po spotkaniu z szefową rządu?

Protest głodowy lekarzy rezydentów od trwa od zeszłego poniedziałku. W hallu głównym w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie pokarmów nie przyjmuje około 20 rezydentów – kiedy któryś z nich został wykluczony z głodówki, zastępował go ktoś inny. Młodzi lekarze domagają się nie tylko podwyższenia wynagrodzeń, ale również skokowego wzrostu finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych.

Więcej o proteście rezydentów (m.in. analiza postulatów) piszemy tutaj.