18 kwietnia 2024

Dlaczego zawieszono oddział w szpitalu wojewódzkim na Śląsku?

4 listopada czasowo zawieszono funkcjonowanie Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Foto: archiwum szpitala

Przyczyną jest sytuacja kadrowa.

– Zgodnie ze złożoną do Narodowego Funduszu Zdrowia ofertą powinniśmy zapewnić obsadę lekarską na około 1105 godzin miesięcznie. Na dzień dzisiejszy nie spełniamy tego wymogu – mówi Marcelina Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Od samego początku zespół lekarzy pediatrów funkcjonował w składzie stanowiącym niezbędne minimum. – Nieustannie podejmowaliśmy wszelkie możliwe działania, aby poprawić sytuację i pozyskać do pracy nowych lekarzy specjalistów. Przeprowadziliśmy szereg działań marketingowych, m.in. zamieszczając ogłoszenia w mediach społecznościowych i gazetach. Odbywaliśmy spotkania i rozmowy z pediatrami, którzy mogliby być zainteresowani pracą w nowo wybudowanym oddziale – dodaje.

Oddział Pediatryczny WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju liczy 20 łóżek. Do dyspozycji opiekunów jest kuchnia oddziałowa i miejsca przy łóżkach. Oddział jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt oraz posiada dostęp do pełnego zaplecza diagnostycznego jednostki. Posiada również własną izbę przyjęć. Jak dodaje Marcelina Kowalska, w walce o jastrzębską pediatrię szpital wsparła m.in. izba lekarska i konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. – Mamy ogromną nadzieję, że wznowimy działalność w najbliższym czasie, krótszym niż 3 miesiące. Nasze działania koncentrujemy na pozyskaniu lekarza zarządzającego oddziałem – mówi rzecznik szpitala.