19 czerwca 2024

Dzięki ten decyzjom przyspieszy akcja szczepień przeciw COVID-19

– O ile do tej pory kwalifikować do szczepienia mógł wyłącznie lekarz, to teraz będzie do tego dopuszczonych 10 razy więcej zawodów – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Foto: Adam Guz/KPRM

– Na podstawie spadającej dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem można by mówić, że apogeum trzeciej fali pandemii mamy za sobą – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, fala przetacza się przez szpitale, testując wydolność systemu ochrony zdrowia.

Jeszcze w piątek zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, które poszerzy dostęp do szczepień. Uprawnienia do kwalifikacji na szczepienia uzyskają nowe zawody medyczne. – Dołączymy w ten sposób do bardzo wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Infografika: KRPM

Poza lekarzami, kwalifikować na szczepienia będą mogli lekarze dentyści, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci, felczerzy oraz, pod opieką lekarza, studenci ostatnich lat studiów lekarskich i pielęgniarskich. – Szkolenia są już organizowane i wyprzedziły naszą formalną decyzję o dopuszczeniu przedstawicieli kolejnych zawodów – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Znacznie uproszczona będzie również kwalifikacja do szczczepienia. – Jest to prosty kwestionariusz, który wypełni pacjent, podpisując się na nim – poinformował minister Michał Dworczyk, dodając, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza.