19 maja 2024

Grupa AA dla lekarzy w Krakowie

Od drugiego tygodnia sierpnia 2015 roku rozpoczęła swoje spotkania o godzinie 19.00 w niedzielę pierwsza w Krakowie grupa Anonimowych Alkoholików pod nazwą Dr Bob. Mitingi odbywają się w sali konferencyjnej na parterze, w siedzibie OIL w Krakowie na ulicy Krupniczej 11 A.

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Foto: imageworld.pl

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca ma miejsce miting otwarty. Może wiec w nim wziąć udział osoba, która chce zapoznać się z ofertą takiej grupy, jak i osoba, której pragnieniem jest nie wypicie alkoholu. Pozostałe niedziele – to spotkania osób uzależnionych chemicznie w programie tzw. Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików, które krok po kroku wiodą do trzeźwienia osób uzależnionych.

Na grupie wszyscy pozostają anonimowi oraz tajemnicą grupy są wszelkie wypowiedzi biorących w niej udział trzeźwiejących alkoholików czyli osób, które utraciły kontrolę nad swoim piciem. Miting prowadzi rzecznik grupy. Spotkanie rozpoczyna się i kończy tzw. Modlitwą o pogodę ducha Marka Aureliusza: „Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to , co mogę zmienić i mądrości , abym odróżniał jedno od drugiego”.

W mitingach biorą udział osoby, które chcą rozumieć Boga jakkolwiek go pojmują i rozumieją są więc otwarte dla ludzi różnych wyznań i osób niewierzących. Uczestnicy spotkań Anonimowych Alkoholików nie wnoszą żadnych opłat oprócz dobrowolnych datków do grupowego, tradycyjnego kapelusza na herbatę, ciastka, kawę etc. Na mitingu nie pali się nikotyny. Spotkanie trwa około półtorej godziny.

Kim są Anonimowi Alkoholicy opisuje Preambuła AA: „Jest to wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją czy instytucją. Nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera i nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu” (AA Grapevine, Inc).

Decyzję o udostępnieniu miejsca grupie Dr Bob podjął vox medici w czasie XXV Zjazdu OIL w Krakowie jako wyraz zrozumienia i troski oraz przyjaźni i wsparcia dla borykających się z uzależnieniem lekarzy oraz lekarzy dentystów. Jak pokazują doświadczenia i badania w Europie i USA, lekarze są w znacznym stopniu narażeni na zaburzenia psychiczne w tym uzależnienia. Zachęcam serdecznie do wsparcia naszych Koleżanek i Kolegów uzależnionych od alkoholu zachętą do podjęcia się trzeźwienia z Dr. Bobem.

Wojciech Oleksy
Specjalista psychiatra, przyjaciel AA


Więcej o psychiatrii piszemy tutaj.