18 maja 2024

Ikony pisane sercem w szpitalnej galerii

W październikowej odsłonie Galerii Zmiennej w Cieszynie swoje prace prezentuje Aleksandra Konieczna. Galeria znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego. Wstęp bezpłatny.

 

Pani Aleksandra pochodzi z Górek Wielkich. Od dziecka lubiła rysunek, jednak dopiero od 2013 roku, kiedy w szpitalu przeżywała trudne chwile, odkryła radość tworzenia i szukania w malarstwie sposobu wyciszania się.

W ostatnich latach, w ramach zajęć plastycznych w Dziennym Ośrodku Wsparcia „Więź” w Cieszynie, jak również w domowym, góreckim zaciszu, tworzy obrazy techniką akrylu i pasteli. W jej twórczości dominuje motyw sakralny, w którym wyraża własną duchowość i religijność. Szczególnie bliską postacią w jej obrazach jest Matka Boska Częstochowska.

Od niedawna zafascynowana ikonografią świętych, sama podejmuje próby pisania ikon. Każda z nich poddana procesowi tworzenia, powstaje z potrzeby serca autorki, z modlitwą na ustach i skupieniem. – Harmonię odnajduję w ciszy i spokoju, we wzajemnej życzliwości, ale również w działaniu – mówi wzruszona autorka wystawy.

Pasja malowania, którą sukcesywnie rozwija, daje jej poczucie spełnienia, dzielenia się wiarą z innymi, ale przede wszystkim przynosi radość i odnajdywanie harmonii w codziennym życiu. Każdy jej obraz ma swoją opowieść i adresata, gdyż lubi dzielić się nimi z innymi, obdarzać i nieść nadzieję.