18 maja 2024

Ilustracja dziecięca w szpitalnej galerii

Ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu. Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie zaprasza na majową ekspozycję prac Iwony Klimaszewskiej, artystki o ogromnym potencjale.

Iwona Klimaszewska

Iwona Klimaszewska

Od blisko dekady polska ilustracja jest w okresie wielkiego rozkwitu. Obserwujemy to szczególnie na rynku książki dla dzieci.

Czytanie dzieciom jest ważne, ale towarzyszący tekstowi obraz ma w sobie równie wielką siłę. Ilustracja książkowa odgrywa niezwykle ważną rolę w edukacji dzieci. Od wielu lat zwracają na to uwagę zarówno pedagodzy, psycholodzy, jak i sami ilustratorzy książek dla dzieci.

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Jest ona przejawem sztuki, zrozumiałym i lubianym przez dzieci, dzięki czemu rozwija poczucie estetyki i wrażliwość na piękno. Jednocześnie obcowanie z ilustracją książkową pozwala bardzo płynnie wprowadzić najmłodszych w świat literatury. Rozbudza wyobraźnię i zachęca do własnych poszukiwań.

Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie zaprasza na ekspozycję prac Iwony Klimaszewskiej Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie zaprasza na wystawę prac Iwony Klimaszewskiej

– Rysować lubiłam od kiedy pamiętam, ale dopiero kiedy w 2012 roku zostałam mamą zrozumiałam, że tworzenie rysunków dla dzieci jest tym, co najbardziej chcę w życiu robić. Wcześniej szyłam zabawki, lukrowałam ciasteczka, prowadziłam zajęcia plastyczne dla dzieci, ale nic mi nie dało takiej radości jak kartka, ołówek i kredka – mówi autorka wystawianych prac.

– Staram się ciągle rozwijać, moim ulubionym tematem są kocie portrety – dodaje skromnie artystka. Autorka prezentowanych ilustracji ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej specjalizując się sitodruku. Pracę dyplomową obroniła na kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Maluje, szyje, rysuje, projektuje świąteczne kartki. Jej najnowszą pracą jest plakat z charakterystycznym ślimakiem reklamujący majową Konferencję Przyrodniczą w Górkach Wielkich. Nic dziwnego, że organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy przede wszystkim najmłodszych, bo obcowanie z obrazem to jedna z pierwszych form edukacji.

Jednocześnie kontakt z ilustracją rozbudza wyobraźnię i zachęca do własnych poszukiwań. Galeria Zmienna mieści się w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wstęp bezpłatny, tel. 33 854 92 18.