Izabela Leszczyna przedstawiła swoje stanowisko ws. Centrów Zdrowia Psychicznego
Izabela Leszczyna skomentowała w najnowszym wywiadzie zamieszanie wokół Centrów Zdrowia Psychicznego. Kilka dni temu media donosiły o powrocie do modelu free-for-service, czyli zapłaty za usługę, który obowiązywał przed uruchomionym w 2018 roku pilotażem CZP.
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego wystartował w 2018 roku i miał na celu przekształcenie systemu opieki nad zdrowiem psychicznym w kierunku psychiatrii środowiskowej. Lekarze chcą jego zakończenia, a następnie wdrożenia go, jako świadczenia systemowego. Resort zdrowia przedłużył pilotaż do czerwca 2025 r. zapowiadając powstanie nowego modelu opieki od 1 lipca 2025 r. Nie ogłoszono go oficjalnie.
Izabela Leszczyna na antenie radia RMF FM odniosła się do informacji, jakoby Ministerstwo Zdrowia planowało powrót do modelu free-for-service, oznaczającego zapłaty za usługę. Obowiązywał on przed uruchomionym w 2018 roku pilotażem centrów zdrowia psychicznego.
„Dużo się pojawiło szumu informacyjnego, wokół Centrów Zdrowia Psychicznego, więc to, co przede wszystkim się powiedzieć i co jest ważne dla pacjentów: Centra Zdrowia Psychicznego będą funkcjonowały w 2025 roku i w latach kolejnych, nie ma mowy o powrocie do zakładów zamkniętych” – sprostowała minister zdrowia, dodając, że to, co w tej chwili jest środowiskową psychiatrią i na co stawia resort zdrowia, jest pilotażem. „Pilotaż trwał niestety całe 6 lat” – dodała Leszczyna.
Na radiowej antenie minister zdrowia wyjaśniła, że nie ma zagrożenia finansowania Centrów Zdrowia Psychicznego. „W tym roku na Centra Zdrowia Psychicznego przeznaczyliśmy prawie 50 proc. więcej środków niż w roku poprzednim i chcemy wprowadzić to jako systemowe działanie” – powiedziała polityk.
Szefowa resortu zdrowia zaznaczyła, że pacjenci są bezpieczni, a o usłudze free for service nie ma mowy.„Nie będziemy płacić za wykonane usługi. Pacjent jest bezpieczny – dostanie taką usługę, jaką dostaje dzisiaj, nie będzie żadnego fee for service, czyli płacenia za usługę” – podsumowała.
Docelowo pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma być stałym programem, dzięki czemu 100 proc. populacji ma być objętych pomocą. „Jestem przekonana, że przez pół roku, czyli do końca 2025 roku, wszędzie tam, gdzie będą chętni do prowadzenia centrum: psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie, terapeuci środowiskowi, asystenci zdrowienia, ci wszyscy, którzy są konieczni dla centrum, te centra powstaną” – zdradziła.