Jak oceniana jest ochrona zdrowia na świecie?
Jak postrzegana jest opieka zdrowotna w poszczególnych krajach przez ich mieszkańców? Jak oceniają oni jej jakość i dostęp d o świadczeń medycznych, czy mają zaufanie do systemu?
Foto: pixabay.com
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszym raporcie „Ipsos Global Health Service Monitor 2020”. Wynika z niego, że aż 81 proc. badanych Australijczyków dobrze ocenia jakość systemu ochrony zdrowia w swoim kraju.
Podobne zdanie o swojej opiece zdrowotnej ma 76 proc. przepytanych Holendrów, 74 proc. Brytyjczyków, 71 proc. Amerykanów, 70 proc. Belgów i 66 proc. Niemców, ale już tylko 42 proc. Włochów, 33 proc. Japończyków i 17 proc. Rosjan.
Wśród wszystkich 27 krajów branych pod uwagę w sondażu, Polska zajęła ostatnie miejsce – tylko 9 proc. respondentów z naszego kraju pozytywnie oceniło jakość opieki zdrowotnej. Co więcej, jesteśmy na samym końcu stawki, jeśli chodzi o nadzieję na poprawę opieki – tylko 10 proc. Polaków biorących udział w badaniu jest zdania, że taka poprawa nastąpi.
Co ciekawe, podobnie myślą o przyszłości swojego systemu Japończycy (11 proc. liczy na polepszenie opieki), a także Węgrzy, Francuzi, Brytyjczycy, Holendrzy i Niemcy. Najoptymistyczniej w przyszłość patrzą mieszkańcy Ameryki Południowej. Aż 68 proc. Peruwiańczyków i 64 proc. Brazylijczyków uważa, że w nadchodzących latach jakość opieki zdrowotnej w ich krajach ulegnie poprawie.
Na pytanie, „czy masz przekonanie, że system opieki zdrowotnej zapewnia ci najlepsze leczenie”, aż 74 proc. ankietowanych Australijczyków i Chińczyków odpowiedziało twierdząco. Spore zaufanie do oferowanej w ich kraju opieki mają też m.in. Brytyjczycy, Holendrzy, Hiszpanie i Kanadyjczycy. Najmniejsze odnotowano u Węgrów i Rosjan (tylko 16 proc.), a także Polaków (18 proc.).
„Czy w twoim kraju trzeba zbyt długo czekać na wizytę u lekarza?” – na to pytanie twierdząco odpowiedziało aż 84 proc. respondentów z Peru, 83 proc. Polaków, 80 proc. Węgrów i 79 proc. Brazylijczyków. Najmniejszy problem w tym zakresie deklarowali mieszkańcy USA i Korei Południowej. W badaniu udział wzięło ok. 20 tys. osób z 27 krajów.