22 czerwca 2024

Jak pacjenci oceniają szpitale onkologiczne?

Gdzie się leczyć? Który szpital wybrać? Czy pacjenci są zadowoleni z opieki w danym ośrodku? Aktualne oceny placówek i opinie na ich temat znajdziemy na stronie www.onkomapa.pl, tworzonej przez pacjentów dla pacjentów. Dzięki ich aktywności powstaje przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w całym kraju. Niedawno poznaliśmy wyniki badania realizowanego przez 12 miesięcy (od 26 czerwca 2014 roku do 26 czerwca br.).

Foto: Marta Jakubiak

Ostatnie badanie satysfakcji pacjentów realizowane przez Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych, przeprowadzone wśród użytkowników portalu onkomapa.pl, wskazuje, że średni wynik uzyskany do tej pory przez 40 objętych badaniem szpitali onkologicznych wyniósł 4.2 punktów (w skali 1-5).

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (z notą 4.8) uznany został najlepszym ośrodkiem walki z nowotworami w Polsce.

Dotychczas w badaniach udział wzięło ponad 5700 respondentów. Badani podzielili się swoimi spostrzeżeniami m.in. na temat opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Wyniki ankiet wskazują, z których aspektów w procesie leczenia pacjenci są zadowoleni, a które wymagają poprawy.

Sonda dotyczy zarówno dostępności, jak i zachowania lekarzy podczas kontaktów z chorymi, ilości i sposobu przekazywanych informacji, czasu oczekiwania na wizytę, zabiegi i badania. Pacjenci oceniają także warunki w salach szpitalnych, czystość, wygląd i wystrój wnętrz oddziałów.

Średnie najniższe oceny przyznawane są w kategorii „Organizacja leczenia” – 3.9 punktów. „Opieka”, „Leczenie” i „Przestrzeganie praw pacjenta” uzyskały średni wynik ogólnopolskim na poziomie 4.2 punktów. „Wyposażenie ośrodków” oceniane jest łącznie na 4.1 punktów. 17 uwzględnionych w badaniu szpitali w ogólnej ocenie respondentów plasuje się z wynikiem powyżej średniej oceny krajowej – instytucje uzyskały od 4.8 do 4.3 punktów.

Najlepsza placówka onkologiczna w Polsce (na podstawie dotychczasowych ocen), Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mimo spadku średnich ocen w pierwszym kwartale br., w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 roku, wyprzedza pozostałe instytucje oceniane w anonimowych ankietach. We wszystkich uwzględnianych aspektach szpital uzyskał oceny przewyższające średnią krajową.

Szpitalem, który został oceniony najniżej przez respondentów, jest Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3. We wszystkich uwzględnianych aspektach szpital uzyskał oceny poniżej średniej krajowej.

Każdy z czterdziestu szpitali był oceniany średnio przez 140 respondentów. Najczęściej ocenianymi ośrodkami były: Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (277), Centrum Onkologii – Szpital im. Prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (269), Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu (267) i Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach (251).

Placówki oceniane najrzadziej to: Szpital Wojewódzki Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze (12), Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (12), Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie przy ulicy Szaserów (15) i Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (16).

W czołówce najbardziej przyjaznych placówek onkologicznych znalazły się do tej pory: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – 4.8 punktów (pierwsze miejsce), Zamojski Szpital Niepubliczny (woj. lubelskie) – z notą 4.7 (miejsce drugie), oraz na pozycji trzeciej ex aequo placówki ocenione na 4.6: Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „Kopernik” (woj. warmińsko-mazurskie), Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (woj. mazowieckie) – najczęściej oceniana placówka: 277 respondentów, Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im L. Rydygiera w Krakowie (woj. małopolskie), Szpital Specjalistyczny Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie (woj. podkarpackie).

Dotychczasowa analiza wyników badań realizowanych w ostatnim roku wskazuje, że najniżej ocenianymi ośrodkami leczenia nowotworów w Polsce są: Tarnowski Ośrodek Onkologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza (woj. małopolskie) oceniony na 3.3, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (woj. łódzkie) – 3.4, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (woj. lubelskie) – z notą 3.4.

Ogólnopolska kampania „Razem tworzymy Onkomapę” skierowana jest do chorych na nowotwory i ich bliskich. Jej celem jest ocena jakości procedur medycznych w ośrodkach leczenia onkologicznego, aktywizacja online pacjentów i zachęcenie ich do wzięcia udziału w badaniu oraz stworzenie bazy informacji dla osób, które chorują i szukają pomocy. Obecnie onkomapa.pl ma ponad 17 tys. odwiedzin unikalnych użytkowników miesięcznie.

– Użytkownicy portalu onkomapa.pl mogą stale wielopłaszczyznowo oceniać szpitale onkologiczne, personel medyczny oraz inne typy ośrodków, m.in. centra radioterapii, placówki diagnostyczne, przychodnie onkologiczne i mniejsze szpitale. Dane są na bieżąco aktualizowane, a pacjenci szukający przyjaznego ośrodka otrzymują dostęp do wiedzy, ważnej dla podjęcia decyzji o wyborze miejsca leczenia – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu Fundacji Alivia.


Więcej o onkologii piszemy tutaj.