19 lipca 2024

Lekarz zakażony koronawirusem. Pierwszy przypadek w Polsce

Jeden z lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach jest zakażony koronawirusem.

Foto: pixabay.com

Chodzi o lekarza zatrudnionego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, które należy do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pacjent trafił do szpitala w Zawierciu.

W związku z zaistniałą sytuacją, UCK wstrzymało planowe przyjęcia, w tym planowane zabiegi, w obu swoich lokalizacjach, tj. zarówno przy ulicy Ceglanej, jak i Medyków, a także kontrolne wizyty ambulatoryjne w przychodniach przyklinicznych.

W czwartek 12 marca odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem w naszym kraju. 57-letnia kobieta była uznawana pierwszą osobę w woj. wielkopolskim, u której zdiagnozowano SARS-CoV-2.

– Pacjentka miała choroby współistniejące. Wymagała przyjmowania leków obniżających odporność – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Stan męża zmarłej kobiety i jej córki, którzy zostali zakażeni koronawirusem, lekarze oceniają jako dobry.

Obecnie najwięcej osób zakażonych jest w woj. śląskim. Łączna liczba osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa, wzrosła w naszym kraju do 64 (stan na 13 marca, godziny popołudniowe). W internecie dostępne są mapy pokazujące aktualną skalę zakażenia koronawirusem: