14 września 2024

Lekarze POZ a choroby nerek

To w rękach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, do których pacjenci zwracają się w pierwszej kolejności, spoczywa los chorych. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych apeluje o zwracanie uwagi na objawy, jakie pojawiają się u ich pacjentów i wykluczanie chorób nerek jako ich przyczyn.

4,5 miliona osób w Polsce choruje na nerki, ale tylko co 10. chory wie, że jest chory

Foto: pixabay.com

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz objął honorowym patronatem ogólnopolską kampanię poświęconą wczesnemu diagnozowaniu chorób nerek. „Jestem przekonany, że Państwa inicjatywa, skierowana do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na problem chorób nerek i do promowania badań diagnostycznych” – napisał w piśmie do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Wiosną, z okazji Światowego Dnia Nerek, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego prof. n. med. Michał Nowicki, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej IGMP dr n. med. Dariusz Aksamit i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych Iwona Mazur wystosowali do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej list otwarty. Warto przypomnieć jego najważniejsze fragmenty.

„(…) O chorobach nerek mówi się rzadko, a na pewno niewystarczająco, o czym świadczy ciągły brak świadomości naszego społeczeństwa na temat istniejącego zagrożenia. (…) 4,5 miliona osób w Polsce choruje na nerki, jednak jedynie co 10. chory wie, że jest chory. 95% ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Wiele z tych osób leczy się na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, czy z powodu niewydolności serca, jednak nikt nie podejrzewa, że przyczyną tych dolegliwości są właśnie choroby nerek.

Choroby nerek to cisi zabójcy – rozwijają się przez wiele lat, długo nie dając żadnych objawów, podczas gdy ich rozwój zwiększa ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Choroby nerek są rozpoznawane zbyt późno, bądź w ogóle, mimo że ich wykrycie ich jest tak proste – badanie ogólne moczu oraz badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi z wyliczeniem wskaźnika eGFR to prosta droga pozwalająca ocenić funkcję nerek, jednak niewielu chorych z tej drogi korzysta, ponieważ nie wie, że ona istnieje. (…)

Również w tym roku podkreślamy, że opieka nad osobami, które są nieświadome choroby swoich nerek, wymaga poprawy. Zależy nam, aby te osoby były odpowiednio wcześnie diagnozowane właśnie przez lekarzy rodzinnych, ponieważ poprawa leczenia ambulatoryjnego jest jedynym sposobem powstrzymania wciąż wzrastającej liczby osób wymagających leczenia nerkozastępczego, które choć ratuje życie i je podtrzymuje, nigdy nie dorówna funkcjonowaniu własnych nerek.

Na choroby nerek może zachorować każdy, w każdym wieku. Apelujemy zatem do Państwa o zlecanie przynajmniej raz w roku swoim pacjentom wykonania profilaktycznych badań: ogólne badanie moczu oraz badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi z wyliczeniem wskaźnika eGFR. (…)

Choroby nerek szczególnie często dotykają osób:

  • chorych na cukrzycę,
  • chorych na nadciśnienie,
  • z chorobami serca, po zawałach, udarach,
  • nadużywających środków przeciwbólowych,
  • otyłych i palących papierosy,
  • mających chorych na nerki braci, siostry, dzieci bądź rodziców,
  • z niską waga urodzeniową, również dzieci matek z niską wagą urodzeniową,
  • po 60. roku życia.

Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na pacjentów z grupy ryzyka i podejmowanie działań prowadzących do wykluczenia choroby nerek jako przyczyny pojawiających się u nich dolegliwości. Prosimy o zwrócenie uwagi na występowanie takich objawów jak:

  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • trudności z koncentracją,
  • słabszy apetyt,
  • bezsenność,
  • skurcze mięśni, szczególnie występujące w nocy,
  • obrzęki nóg, twarzy, rąk,
  • suchość i swędzenie skóry,
  • wymioty,
  • częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy.

Choć są one typowe dla wielu schorzeń, prosimy aby były sygnałem, zwłaszcza w przypadku pacjentów z grupy ryzyka, że przyczyna leżeć może właśnie w chorobach nerek. Chcemy, aby osoby, które chorują na nerki, otrzymały właściwą pomoc zanim ich narząd całkowicie przestanie działać, dając im tym samym szanse na normalne i długie życie. W tym pomóc może jedynie wczesna diagnoza.”.


Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.