27 maja 2024

Medyczny głos ze Śląska będzie mocniejszy. Współpraca SUM i ŚIL

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban podpisali porozumienie, którego celem jest podejmowanie wspólnych działań.

Foto: SIL

Chodzi m.in. o organizację konferencji naukowych, szkoleń, kursów, a także promocji kształcenia podyplomowego.

– Już udowodniliśmy podczas projektu „COVID zabija – zaszczep się!”, że razem skuteczniej możemy promować tak ważne społecznie wydarzenia jak akcja szczepień. Do niemal miliona odbiorców w mediach społecznościowych dotarł przekaz ambasadorów kampanii zachęcających do szczepień przeciwko Covid-19 – mówi prof. Tomasz Szczepański.

Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląska Izba Lekarska chcą wspólnie promować zdrowy styl życia oraz działania prozdrowotne, a także projekty o tematyce medycznej, zdrowotnej i farmaceutycznej. – Nasze ostatnie działanie na rzecz kobiet w ciąży pod hasłem „Ciąża nie chroni przed rakiem”, gdzie zabiegamy, by każda przyszła mama w siódmym tygodniu ciąży miała wykonane bezpłatne, obowiązkowe USG piersi to kolejny przykład działania, w którym pokazaliśmy, że jednocząc siły możemy osiągnąć więcej – ocenia dr Tadeusz Urban.

 – W dziedzinie kształcenia podyplomowego odnosimy duże sukcesy. W dobie pandemii nasz Ośrodek Kształcenia Lekarzy i Lekarzy Dentystów niemal automatycznie przestawił się na tryb online. Przekonaliśmy nawet Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, że można nadal realizować z powodzeniem kursy niezbędne młodym lekarzom do terminowego zakończenia szkolenia specjalizacyjnego. Przekonaliśmy, dając przykład, że skutecznie można przeprowadzić 85 kursów do specjalizacji dla lekarzy z ŚIL i całego kraju – tłumaczy prezes ORL w Katowicach.