Na kilka dni Kraków stał się światową stolicą medycyny rodzinnej
W Krakowie w dniach 24-27 maja odbyło się niezwykle ważne dla medycyny rodzinnej w Europie i na świecie wydarzenie – 23. Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Rodzinnych Wonca Europe. Wcześniej w dniach 23-24 maja Młodzi Lekarze Rodzinni uczestniczyli w Prekonferencji Vasco da Gama Movement.
Panorama Krakowa z widokiem na Wawel
Foto: pixabay.com
Od wielu lat przed każdą konferencją Wonca Europe odbywa się Prekonferencja Młodych Lekarzy Rodzinnych zrzeszonych w międzynarodowym ruchu Vasco da Gama Movement (VdGM). W Krakowie nie mogło być inaczej.
W dniach 23-24 maja w Prekonferencji VdGM udział wzięło 170 młodych lekarzy rodzinnych (będących w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej i do 5 lat po otrzymaniu tytułu specjalisty). Prekonferencję rozpoczął niezwykle ciekawym i inspirującym wykładem prof. Micheal Kidd.
Podczas prekonferencji prowadzone były zajęcia warsztatowe w małych grupach do 18 osób poruszające zagadnienia z tematów między innymi dotyczące komunikacji lekarza z pacjentem, leczenia ran, technik zakładania szwów chirurgicznych, wykonywania badania USG Point of care, prawidłowego badania barku, kolana i kręgosłupa oraz nauki technik przyjmowania porodu z zastosowaniem manekinu.
W drugim dniu prekonferencji Młodzi Lekarze Rodzinni mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzących przez liderów grup sieciowych Wonca Europe i współpracującymi z nimi lekarzami rodzinnymi z VdGM, podczas których mieli okazje dowiedzieć się więcej na temat działalności i funkcjonowania tych grup. Równolegle odbywały się obrady zarządu VdGM, podczas których w drugim dniu prekonferencji przeprowadzono wybory prezydenta-elekta VdGM, którym została – reprezentująca Polskę w zarządzie VdGM od 2014 roku – dr n. med. Katarzyna Nessler.
Kilka dni przed prekonferencją odbyła się wymiana. Do domów i praktyk młodych lekarzy rodzinnych z Krakowa i okolic, Wrocławia i Rzeszowa przybyło wyjątkowo wielu, bo aż 26 rezydentów z 15 różnych krajów świata. Podczas pobytu uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca lekarza rodzinnego w Polsce, towarzyszyć mu w życiu codziennym. Tradycyjnie odbył się również bieg młodych lekarzy rodzinnych.
Uczestnicy prekonferencji biegnący wzdłuż brzegów Wisły mogli również poznać techniki badania kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. W kolejnych dniach do Krakowa przyjechało 2460 osób z 58 krajów Europy i świata konferencji, aby wziąć udział w Konferencji Wonca Europe. Największa liczba uczestników pochodziła z Hiszpanii oraz Portugalii. W konferencji wzięło udział także 74 lekarzy z Polski.
Konferencja Wonca Europe w Krakowie została wytypowana do udziału w akcji „Aleja Kongresowa”. Na kilka godzin przed rozpoczęciem konferencji przedstawiciele miasta Krakowa, ICE Kraków, prezydent Wonca World prof. Amanda Howe, prezydent Wonca Europe dr Anna Stavdal oraz organizatorzy kongresu uroczyście posadzili drzewo przy ulicy Monte Cassino.
W trakcie konferencji chwalono niezwykle zróżnicowany program naukowy z 7 wykładami plenarnymi prowadzonymi przez znakomitych wykładowców. Pierwszy z nich podczas sesji otwarcia przedstawił niezwykle charyzmatyczny, pochodzący z Australii, a obecnie mieszkający w Toronto, prof. Michael Kidd. Wykład przedstawiony przez prezydent Wonca Europe dr Annę Stavdal z Norwegii poruszał temat feminizacji i kwestii nierówności związanych z płcią w medycynie rodzinnej i stał się tematem wielu dyskusji już po jego zakończeniu.
Bardzo interesujący wykład wygłosił dr Mukesh Chawla, ekspert w zakresie ekonomii ochrony zdrowia z Banku Światowego w Waszyngtonie. Podczas wykładu dr. Andrzeja Rysia, przedstawiciela Komisji Europejskiej, poruszono zagadnienia związane ze zdrowiem publicznym w Unii Europejskiej. Dr Sera Tore z Cochrane Collaboration w Hiszpanii przedstawiła możliwości wykorzystania wyników badań naukowych w codziennej praktyce lekarza.
Pochodząca z Belgii prof. Sara Willems mówiła o problemach związanych z nierównościami w zakresie zdrowia oraz ochrony zdrowia w Europie. Pochodzący z Polski dr Przemysław Guła w ciekawy sposób przekazał informacje dotyczące zagrożenia terroryzmem i wynikających z nich wyzwań dla systemów ochrony zdrowia. Podczas kongresu odbyło się 55 sesji naukowych. Poszczególne aktywności prowadzone były równolegle w salach Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz sąsiadującego z nim hotelu.
Konferencja Wonca Europe stanowiła wyjątkowe przedsięwzięcie. Spotkanie lekarzy z Europy, ale i świata było niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów oraz idei rozwoju i kształcenia w zakresie medycyny rodzinnej. W trakcie konferencji odbyło się 142 warsztatów, 273 prezentacje ustne, a 654 plakatów zostało zaprezentowanych w formie elektronicznej.
Ponadto przedstawiono 42 prezentacji typu jedno przeźrocze -5 minut omówienia (one slide & five minutes presentation). Różne formy prezentacji stworzyły wielką szansę na poznanie zasad funkcjonowania medycyny rodzinnej w krajach uczestników konferencji a lekarzom rodzinnym – naukowcom dało możliwość prezentacji własnych projektów badawczych i dyskusji na ich temat w gronie międzynarodowym.
Najwięcej prezentacji ustnych dotyczyło edukacji w medycynie rodzinnej, promocji zdrowia i prewencji chorób oraz poprawy jakości. Omawiano również zagadnienia dotyczące nauczania medycyny rodzinnej. Inne częste tematy warsztatów dotyczyły jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów oraz systemu ochrony zdrowia i organizacji praktyki. Prezentacje plakatowe przedstawiały najczęściej zagadnienia z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego i infekcji.
Organizatorami merytorycznymi konferencji i prekonferencji było Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Wonca Europe oraz Vasco da Gama Movement. Organizatorem wykonawczym ZIZ Centrum Edukacji, któremu bardzo dziękujemy za pomoc i życzliwość. Patronat honorowy nad 23. Konferencją Wonca Europe objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Konferencja Wonca Europe była niewątpliwie ogromnym sukcesem. Uczestnicy podkreślali bardzo bogaty program naukowy, niezwykle interesujące wykłady podczas sesji plenarnych. Niezwykłe wrażenie wywołało połączenie nowoczesnego centrum kongresowego ICE Kraków z tradycją, widokiem na Wawel. Powszechnie chwalono perfekcyjną organizację oraz bogaty program socjalny. Jestem zaszczycona oraz dumna, że mogłam osobiście brać udział w przygotowaniach i organizacji, a także uczestniczyć w tak ważnym dla lekarzy rodzinnych w Europie wydarzeniu.
Dr n. med. Katarzyna Nessler
Prezydent-elekt Vasco da Gama Movement Wonca Europe, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Prekonferencji VdGM Kraków 2018, członek Komitetu Organizacyjnego 23. Konferencji Wonca Europe Kraków 2018