3 grudnia 2024

Najlepsi innowatorzy. Znamy zwycięzców konkursu NIL IN (foto)

Jesteście sławni w całej Europie – powiedział wiceszef samorządu lekarskiego Paweł Barucha w czwartek 21 listopada podczas ogłoszenia wyników konkursu „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” zorganizowanego przez Sieć Lekarzy Innowatorów NIL IN.

Fot. Karolina Bartyzel/NIL

Laureatem w kategorii „szpitalnictwo” został zespół szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie za projekt systemu telemedycznego iWound. W kategorii „opieka ambulatoryjna” zwyciężył CenterMed w Tarnowie za opracowanie oprogramowania systemowego do zarządzania opieką koordynowaną. Natomiast zwycięzcą kategorii „innowatorka/innowator” został dr hab. Jarosław Biliński za projekt „Mbiotix HBI Caps doustna mikrobiota jelitowa”.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Paweł Barucha podkreślił, że poziom konkursu był bardzo wysoki. – Jestem bardzo zbudowany po zapoznaniu się ze wszystkim, co państwo robią dla polskiej medycyny. To dopiero druga edycja, a jesteście już sławni w całej Europie. Tym, co robicie i jak to robicie, zaskakujecie cały kontynent – powiedział wiceszef samorządu lekarskiego, dodając, że działalność Sieci Innowatorów NIL IN przerosła najśmielsze oczekiwania.

– To zawsze nam się marzyło. W tej chwili każda rozmowa z Ministerstwem Zdrowia sprowadza się do NIL IN. Cieszę się, że takie innowacje pojawiają się za pośrednictwem Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL. Jesteście gwarantami, że medycyna będzie się rozwijać – podkreślił prezes Paweł Barucha.

Celem konkursu jest prezentacja wdrożonych już projektów, a także wyróżnienie liderów, którzy promują nowe technologie w medycynie. Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt osób z całej Polski: lekarzy, kierowników placówek medycznych, informatyków, ekspertów do spraw nowych technologii i innowacji.

– Nasz główny cel stanowi promowanie ducha innowacyjności i promowanie dobrych praktyk. W ramach trzech kategorii nadesłano 53 zgłoszenia: 12 w opiece ambulatoryjnej, 18 w szpitalnictwie i 22 w kategorii „innowator/innowatorka” – powiedział dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL Artur Drobniak. Dodał, że w tej edycji zmieniły się nieco zasady oceny projektów. Celem było większe zaangażowanie środowiska lekarskiego.

– Taką pierwszą, nazwijmy to siecią, przez które przepuszczone zostały wnioski, była nasza społeczność. Na podstawie punktów przyznawanych w różnych kategoriach wyselekcjonowała ona w sposób transparentny po dziesięć najlepszych zgłoszeń w danej kategorii. Te najwyżej ocenione trafiły pod obrady kapituły konkursowej. Zwracam państwa uwagę na to, że są to nie tylko lekarze, lecz także inne osoby z sektora medycznego – wyjaśnił dr Artur Drobniak.