19 września 2024

Koniec „śmieciowego jedzenia” w szkołach?

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Przewiduje ona zakaz sprzedawania, podawania oraz reklamy tzw. śmieciowego jedzenia w szkołach i przedszkolach. Czy dzięki temu zmniejszy się ilość osób z nadwagą wśród najmłodszych Polaków? 

Foto: Krzysztof Białoskórski

Przygotowana przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego nowelizacja przewiduje, że w szkołach (za wyjątkiem placówek dla dorosłych) przedszkolach i tzw. innych formach wychowania przedszkolnego (np. punktach przedszkolnych) nie będzie można sprzedawać niezdrowej żywości (np. dań typu fast food). Zabronione zostanie również ich podawanie (np. w stołówce) i reklamowanie.

Nowelizacja ma zacząć obowiązywać 1 września 2015 roku. Zanim nowe przepisy wejdą w życie zajmą się nimi jeszcze senatorowie.

Nowelizacja daje silny oręż do ręki dyrektorom placówek. Dostaną oni prawo do rozwiązania umowy z firmą cateringową lub właścicielem sklepiku, gdyby ten nie stosował się do przepisów. Dodatkowo, w porozumieniu z radą rodziców, dyrektor będzie mógł ustalić szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży lub podawania dzieciom i młodzieży w konkretnej placówce.

Za nieprzestrzeganie tego zakazu i sprzedaż np. chipsów, niektórych ciastek czy napojów, mają być nakładane kary pieniężne w wysokości od 1 tys. do 5 tys. zł.

Grupy produktów spożywczych, które będzie można sprzedawać dzieciom i młodzieży, określi w rozporządzeniu minister zdrowia. W przepisach wykonawczych znajdą się również wymagania, jakie będzie musiało spełniać jedzenie serwowane np. w szkolnych stołówkach. Minister będzie miał obowiązek uwzględnić wartości odżywcze i zdrowotne środków spożywczych oraz normy żywienia dzieci i młodzieży.

Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieciom i młodzieży szkolnej do produktów żywnościowych zawierających w dużej zawartości składniki szkodliwe dla ich rozwoju (np. nasycone kwasy tłuszczowe, sól czy cukier).

Warto dodać, że w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia posłowie byli wyjątkowo zgodni: za jej przyjęciem głosowało 426, 1 był przeciw, wstrzymało się 2. O konieczności przyspieszenia prac nad zakazem sprzedaży w sklepikach szkolnych „jedzenia śmieciowego” mówiła Ewa Kopacz w swoim exposé (zobacz więcej). – Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki, także te żywieniowe – mówiła wówczas pani premier.

mt


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.