15 czerwca 2024

Nowoczesna pracownia CT/MR w Krakowie

W Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie otwarto nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, która zapewni szybką i precyzyjną diagnostykę onkologiczną oraz lepszą opiekę nad pacjentami. Nowa pracownia została wyposażona w najwyższej klasy systemy diagnostyczne.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie to jedna z największych w Małopolsce placówek medycznych, dysponująca ponad 600 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tutaj ponad 30 000 pacjentów, z których około 35 proc. to osoby chore na nowotwory.

Dzięki nowej pracowni w placówce będą wykonywane kompleksowe, precyzyjne i bezpieczne dla pacjentów badania diagnostyczne, co zapewni jeszcze lepszą jakość świadczonych usług medycznych i skróci czas oczekiwania na badanie.

Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukcesmówi lek. med. Bożena Kozanecka, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Nowo powstałą pracownię CT/MR wyposażono w najwyższej klasy, innowacyjne systemy diagnostyczne, umożliwiające szybką i precyzyjną diagnozę, tak bardzo istotną dla wczesnego wykrywania choroby i jej skutecznego leczenia.

To pierwszy i obecnie jedyny na rynku w pełni cyfrowy system MR, zaprojektowany we współpracy z wiodącymi ośrodkami i uznanymi radiologami. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim większą pewność diagnostyczną (dzięki doskonałej jakości obrazom klinicznym) oraz skrócenie czasu badania do 40 proc.

System charakteryzuje również, obok lepszej, bardziej spójnej jakości obrazu, wszechstronność kliniczna z możliwością rozszerzania funkcjonalności na nowe obszary obrazowania, także w badaniach onkologicznych całego ciała. Dzięki polepszeniu użyteczności klinicznej i przyspieszeniu obsługi pacjentów aparat ten definiuje na nowo ideę rezonansu magnetycznego.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie dysponuje również nowoczesnym (szybkim i niskodawkowym) tomografem komputerowym. Istotną cechą aparatu jest możliwość zastosowania niższej dawki promieniowania rentgenowskiego przy zachowaniu wysokiej jakości obrazów.

Ponadto system ułatwia współpracę pomiędzy radiologami a lekarzami kierującymi na badania, którzy w dowolnym czasie i miejscu mogą przejrzeć wyniki badań swoich pacjentów, uzyskanych za pomocą różnych systemów obrazowania. Zakup aparatury diagnostycznej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.


Więcej o onkologii piszemy tutaj.