24 czerwca 2024

NRL: za mało pieniędzy na leczenie dzieci i młodzieży

Naczelna Rada Lekarska (NRL) zaapelowała do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań na rzecz wzrostu finansowania świadczeń szpitalnych w zakresie pediatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży.

Fot. pixabay.com

W ocenie NRL obecny poziom finansowania uniemożliwia zachowanie szpitalom dziecięcym płynności finansowej i świadczenie usług zdrowotnych na poziomie, na jaki zasługują mali pacjenci.

„Sytuacja oddziałów pediatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży wymaga natychmiastowej poprawy. Leczenie dzieci na oddziałach pediatrii, a szczególnie psychiatria dzieci i młodzieży powinna zajmować szczególne miejsce w staraniach władz państwowych odpowiedzialnych z politykę zdrowotną” – napisano w stanowisku podjętym w piątek 20 października 2023 r.

Rada uważa, że pediatria i psychiatria dziecięca są dziedzinami skrajnie niedofinansowanymi od wielu lat, co prowadzi do zamykania kolejnych oddziałów szpitalnych. „Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa małych pacjentów oraz powoduje traumę związaną z koniecznością poszukiwania oddziałów daleko od miejsca zamieszkania” – alarmuje samorząd lekarski.