18 lipca 2024

Obowiązek zakrywania twarzy. Wysyp ofert maseczek ochronnych

Od czwartku 16 kwietnia co do zasady wszyscy jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Foto: pixabay.com

Maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku można kupić w aptekach i w niektórych sklepach.

W Warszawie, Krakowie i Bydgoszczy pojawiły się już pierwsze maseczkomaty, a to ponoć dopiero początek. Wiele ofert dostępnych jest w internecie.

Maseczki często sprzedają firmy i sklepy, które jeszcze kilkanaście dni temu nie miały z takimi produktami nic wspólnego. Gdziekolwiek się pojawią, znikają błyskawicznie. Wczoraj maseczki w e-sklepie Poczty Polskiej wyprzedały się w niecałe pół godziny.

W wielu aptekach szybko zabrakło maseczek ochronnych w rekomendowanej cenie 2,50 zł za sztukę. Jedna z większych polskich firm zajmujących się dystrybucją wyrobów farmaceutycznych, Neuca z Torunia, zapewnia, że ogranicza wysokość pobieranej marży wyłącznie do pokrycia kosztów dystrybucji.

„Ewentualne podwyżki mogą wynikać jedynie ze wzrostu cen u dostawców” – podano w komunikacie. – Zależy nam, aby niższa cena zapewniła szerszy dostęp do maseczek jak największej grupie pacjentów, przez co wspólnie możemy wpłynąć na ograniczanie szerzenia się epidemii – mówi Paweł Bernat, przedstawiciel firmy, zapewniając, że dostawy tanich maseczek będą kontynuowane.

Od wczoraj maseczki ochronne bez zysku sprzedaje sieć sklepów Żabka. Dziś powinny być dostępne w każdej placówce, oczywiście pod warunkiem, że nie zostały wykupione. Cena za sztukę wynosi 1,62 zł przy zakupie opakowania zawierającego 10 sztuk za 16,17 zł. „Cena uwzględnia jedynie koszt zakupu maseczek wraz z ich dostawą do Polski, bez narzuconej marży” – poinformowała sieć. Maseczki są zgodne z normą EN149.

Od ok. 1,5 tygodnia Biedronka sprzedaje wielorazowe maseczki z jonami srebra (opakowanie zawierające 3 sztuki kosztuje 14,99 zł). Sieć Carrefour oferuje 10 sztuk jednorazowych, trójwarstwowych maseczek za 49,99 zł. W sprzedaży są również maseczki ochronne KN95 z certyfikatami EN 149 FFP2 i CE w – jak podkreśla – promocyjnej cenie 34,99 zł za sztukę (od 27 kwietnia wzrośnie do 49,99 zł).

W związku z epidemią Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży maseczki ochronne wielokrotnego użytku w cenie 9,99 zł za sztukę. Pierwsze partie maseczek są już dostępne w placówkach w województwach mazowieckim i łódzkim, a kolejne dostawy sukcesywnie będą realizowane w tym tygodniu. Mają być dostępne w placówkach pocztowych na terenie całego kraju najpóźniej w poniedziałek 20 kwietnia.

Produkt będzie można także kupić w sklepie internetowym w paczkach po 5 sztuk (cena za komplet: 49,95 zł). Spółka zapewnia, że maseczki polskiego producenta są wykonane ze specjalistycznej tkaniny dającej komfort użytkowania i zapewniającej izolację przed czynnikami zewnętrznymi, umożliwiającą jej wielokrotne pranie w temperaturze do 95 stopni Celsjusza. Tkanina spełnia wymagania norm: PN-P-84525:1998 i PN-EN ISO 13688:2013-12.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tanie maseczki nie eliminują zagrożenia koronawirusem. Co więcej, ich prawidłowe używanie wymaga nie tylko pewnej wprawy, ale również wiedzy. Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę prezentujemy powyżej.

Kogo dotyczy obowiązek zasłaniania ust i nosa, a kogo nie? Czy trzeba to robić w czasie jazdy samochodem? Kto może zażądać od nas odkrycia twarzy w celu identyfikacji? Czy osoby, które mają problemy z oddychaniem, muszą nosić maseczki, a w razie kontroli powinny osiadać przy sobie zaświadczenie od lekarza? Odpowiedź na te i wiele innych pytań TUTAJ.

Mariusz Tomczak