27 maja 2024

Otwarcie kliniki Budzik dla dorosłych

Ośrodek dla pacjentów w śpiączce, Budzik dla dorosłych, otwarty zostanie w Olsztynie 21 grudnia. List intencyjny dotyczący współpracy między Fundacją Akogo? a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Katedrą Neurologii i Neurochirurgii uczelni podpisali Ewa Błaszczyk, rektor uniwersytetu prof. Ryszard Górecki i prorektor prof. Wojciech Maksymowicz.

Foto: akogo.pl

Prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że w należącym do Katedry Neurologii i Neurochirurgii ośrodku leczenia śpiączki Budzik dla dorosłych będą prowadzone badania naukowe dotyczące śpiączki, o jej wynikach informowana będzie fundacja.

W razie możliwości uczelnia przygotowywać będzie razem z fundacją projekty badawcze.

Ponadto – jak dodał prof. Maksymowicz – uczelnia będzie wspierać fundację w przygotowywaniu konferencji naukowych i raportów dla mediów. W myśl porozumienia fundacja udostępni swoje logo do używania przy prowadzeniu przez uczelnię i Uniwersytecki Szpital Kliniczny ośrodka Budzik dla dorosłych. Fundacja będzie wspierać działalność Budzika, w szczególności prowadząc działalność na rzecz poprawienia wyposażenia ośrodka, przygotowania personelu oraz działań promocyjnych – dodał prof. Maksymowicz.

Prezes Fundacji Akogo? Ewa Błaszczyk powiedziała, że dzień otwarcia Budzika dla dorosłych będzie bardzo ważnym momentem, a z nowo powstającą placówką wiąże duże nadzieje.

– Jestem wdzięczna, że jestem z wami, tu w Olsztynie i że tu jest tylu ludzi, którzy chcą być otwarci. Cały świat chce tu przyjechać, obecnie jesteśmy w trakcie organizowania konferencji międzynarodowej o komórkach macierzystych, a to właśnie w Olsztynie jest jedyne profesjonalne laboratorium komórki macierzystej, buduje się tu także centrum serca i mózgu – podkreśliła Ewa Błaszczyk.

Od czerwca w USK w Olsztynie zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Maksymowicza wszczepia stymulatory pacjentom pozostającym w śpiączce.

Urządzenia, podbudzając układ nerwowy, mają poprawić jakość życia pacjentów. Projekt przeprowadzenia w Polsce zabiegów wszczepiania stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego jest efektem nawiązania współpracy Fundacji Akogo? z japońskimi profesorami z Fujita Health University. Prof. Isao Morita przeprowadził w Olsztynie pokazowe operacje, które kontynuują specjaliści pod kierunkiem prof. Maksymowicza.

Do zabiegów są kwalifikowani pacjenci w śpiączce z minimalną świadomością, u których dotychczasowa neurorehabilitacja nie była wystarczająca do wybudzenia ze śpiączki.

Polska jest drugim na świecie krajem, gdzie tego typu zabiegi są wykonywane. Zabiegi mają charakter eksperymentalny. Koszt jednego zabiegu wynosi ok. 60 tys. zł. Całość projektu jest finansowana przez fundację Ewy Błaszczyk, stymulatory dla pierwszych operowanych pacjentów nieodpłatnie przekazał ich producent.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.