17 lipca 2024

Polacy wezmą udział w światowym badaniu cukrzyków

400 osób ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz krewnych pierwszego stopnia wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 przebadają naukowcy z Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach projektu INNODIA.

Foto: pixabay.com

„To największe na świecie badanie, którego celem jest poznanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia tej choroby. Katowicka klinika jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu” – poinformowała rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Kalafarska-Winkler.

„Liczba chorych na cukrzycę dynamicznie rośnie. Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. Niestety, mimo coraz lepszej technologii, nadal nie potrafimy przeciwdziałać jej powstawaniu, ponieważ nie wiemy, co jest jej bezpośrednią przyczyną. Dlatego powstał pomysł badania, które ma na celu zrozumienie tej choroby na każdym jej etapie i poszukiwanie nowych terapii” – powiedziała kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

W całej Europie badanie obejmie 1500 pacjentów ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz 3 tys. krewnych pierwszego stopnia pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 1 do 45 lat, z czego w katowickim ośrodku badanie przesiewowe przejdzie 400 uczestników. Pacjenci z cukrzycą ujawnioną do 6 tygodni przed przystąpieniem do badania będą pod opieką ośrodka przez dwa najbliższe lata, natomiast krewni pierwszego stopnia przez cztery lata. Podczas regularnych wizyt w klinice wszystkich uczestników czekają szczegółowe badania. Raz w miesiącu będą też musieli wykonywać niektóre testy w domu.

„Osoby, które zdecydują się na udział w badaniu, muszą mieć świadomość, że będzie to wymagało rzetelności, samodyscypliny i poświęcenia swojego czasu” – podkreśliła koordynator programu INNODIA z ramienia Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM dr Eliza Skała-Zamorowska. W programie uczestniczą 33 najbardziej renomowane ośrodki w Europie specjalizujące się w m.in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce. Na potrzeby badania powstaną trzy ogromne biobanki, w których będzie gromadzony materiał biologiczny pacjentów.

„Wierzymy, że tak ogromne zaangażowanie tylu ośrodków klinicznych przybliży nas do rozwiązania zagadki powstawania cukrzycy i pozwoli na wykrywanie zwiastunów choroby, zanim dojdzie do niszczenia komórek” – powiedziała prof. Jarosz-Chobot. Osoby chcące wziąć udział w projekcie mogą się zgłaszać do Kliniki Diabetologii Dziecięcej. Więcej informacji o projekcie oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Anna Gumułka

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl