19 maja 2024

Policjanci boją się smogu, więc dostaną maski

Policjanci będą mogli korzystać z masek chroniących przed smogiem; Komenda Główna Policji chce w nie zaopatrzyć funkcjonariuszy służących na ulicach. Zdrowie policjantów stawiamy na pierwszym miejscu – mówi kom. Andrzej Browarek z biura prasowego KGP.

Foto: pixabay.com

Od początku roku w wielu miastach Polski przekroczone są normy dotyczące jakości powietrza. Jednym ze sposobów ograniczenia skutków smogu jest noszenie masek z filtrem HEPA lub filtrem z węgla aktywnego.

„Komendant Główny Policji wydał dyspozycję biuru logistyki policji, które ma zrobić zestawienie potrzeb. Naszym celem jest, aby każdy policjant, który potrzebuje takiej maseczki i chce w niej pełnić służbę miał taką możliwość” – powiedział Browarek.

Dodał, że obecnie zbierane są informacje z komend wojewódzkich policji, a następnie zostanie przygotowane zestawienie, ile potrzeba maseczek. Browarek podkreślił, że maseczki mają być najlepsze i stanowić najlepszą możliwą ochronę dla funkcjonariuszy.

Podkreślił, że decyzja o zakupie masek dla policjantów związana jest z pogorszeniem się jakości powietrza w miastach. „W poprzednich latach to zagrożenie smogiem pojawiało się raz, dwa razy do roku – może kilka razy. Obecnie widzimy, że mamy do czynienia z pogorszeniem się jakości powietrza, jest coraz gorzej. Musimy dbać o zdrowie policjantów” – wskazał.

Zapewnił, że noszenie przez policjantów maseczek nie będzie stanowiło złamania regulaminu mundurowego. „Najważniejsze jest zdrowie policjantów i to stawiamy na pierwszym planie. Policjanci, szczególnie policjanci z ruchu drogowego pełnią służbę w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w miejscach gdzie jest duża ilość pojazdów w związku z tym chcemy dbać o ich zdrowie” – dodał.

Zaznaczył, że w czasie kontroli – jeśli zajdzie taka potrzeba – policjant zdejmie maskę. „Oczywiście, jeśli osoba kontrolowane przez funkcjonariusza będzie miała jakieś wątpliwości co do jego tożsamości, myślę, że na chwilę przeprowadzania interwencji zdjęcie maski nie będzie stanowiło problemu” – powiedział.

Źródło: www.kurier.pap.pl