21 czerwca 2024

Polscy dermatolodzy najlepsi na świecie!

Polscy dermatolodzy zwyciężyli w prestiżowym konkursie World Dermoscopy Championship, Vienna 2015. Lekarze z naszego kraju pokonali 30 drużyn z całego świata i wzbudzili uznanie jury stawiając w finale prawidłowo 20 rozpoznań zmian skórnych w spektakularnym tempie.

Podczas tegorocznego IV Światowego Kongresu Dermoskopii, który odbył się w Wiedniu w dniach 16-18 kwietnia, kilkadziesiąt drużyn specjalistów z całego świata podjęło rywalizację w najbardziej prestiżowym konkursie z dziedziny dermoskopii – Dermoscopy World Championship.

– Jesteśmy niezwykle dumni ze zwycięstwa. Pokonaliśmy 30 drużyn wybitnych dermatologów z całego świata rozpoznając kilkanaście zmian skórnych już po odkryciu pierwszego spośród dziewięciu elementów układanki. Mamy ogromną nadzieję, że zarówno czas, jak i skuteczność rozpoznania nowotworów skóry, będą się w Polsce zmieniać na korzyść pacjenta – komentuje dr Grażyna Kamińska-Winciorek, „kapitan” zwycięskiego zespołu dermatologów.

Podczas konkurencji, zespołom prezentowane były zmiany dermoskopowe przedstawione w formie puzzli. Na każdy obraz zmiany na skórze składało się dziewięciu elementów układanki. Stopniowo odkrywane, jedno po drugim, z częstotliwością sekundy, oczekiwały na jak najszybsze rozpoznanie zanim obraz zmiany będzie kompletny.

Polska drużyna pod przewodnictwem dr Grażyny Kamińskiej-Winciorek wystąpiła w składzie: dr Monika Słowińska, dr hab. Elżbieta Kowalska-Olędzka i lek. Paweł Piłat. Dermatolodzy nie mieli sobie równych i jako pierwsi zdobyli wymaganą liczbę punktów, odgadując większość rozpoznań już po sekundzie.

– Zwycięstwo polskich dermatologów dowodzi, że mamy w kraju najlepszych specjalistów. Z roku na rok notujemy wzrost liczby zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry, a wczesne rozpoznanie choroby to nawet 90 procent szans na całkowite wyleczenie. Skuteczna i szybka diagnoza, jest więc kluczowa dla powodzenia dalszego leczenia – komentuje prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w warszawskim Centrum Onkologii-Instytucie  im. Marii Skłodowskiej-Curie.