17 kwietnia 2024

Prof. Skarżyński „Człowiekiem Wolności”

W ramach plebiscytu „Ludzie Wolności” czytelnicy „Gazety Wyborczej” i widzowie TVN wybierali ludzi, którzy w ciągu ostatnich 25 lat stali się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. W kategorii nauka, zwyciężył prof. Henryk Skarżyński – światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii.

 

Gala wręczenia nagród. Foto: Cezary Piwowarski, TVN

Lista osiągnięć prof. Henryka Skarżyńskiego jest długa. Wymieńmy tylko kilka. W 1992 roku to on jako pierwszy w Polsce zoperował osobę głuchą. W 1998 roku w Polsce, jako czwartym kraju świata, wszczepił implant do pnia mózgu, a w 2003 roku jako pierwsza osoba w naszym kraju wszczepił implant do ucha środkowego. Rok wcześniej zoperował pierwszego w świecie dorosłego pacjenta z częściową głuchotą, a w 2004 roku pierwsze w świecie dziecko z takim niedosłuchem. Nieprzypadkowo w świecie medycyny od lat mówi się o „metodzie Skarżyńskiego”.

Twórca Światowego Centrum Słuchu

Dwa lata temu w podwarszawskich Kajetanach stworzył, prawie od zera, Światowe Centrum Słuchu. W tym ośrodku wykonuje się najwięcej zabiegów poprawiających słuch na świecie. Powstało ono na bazie istniejącego od 2003 roku Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy, pierwszej tego typu placówki na naszym kontynencie, której był pomysłodawcą, twórcą i szefem.

Podczas wczorajszej gali prof. Henryk Skarżyński zwrócił uwagę na to, że w przeszłości wielu wybitnych polskich lekarzy nie miało szansy na zaprezentowanie przełomowych efektów przeprowadzanych zabiegów i wyników swoich ewolucyjnych badań na forum międzynarodowym. Przez ostatnie ćwierćwiecze historia okazała się jednak bardziej łaskawa dla przedstawicieli świata medycyny z Polski.

– Pod koniec XIX wieku Franciszek Ksawery Jawdyński wykonywał takie operacje onkologiczne, jakich nikt wtedy na świecie nie robił, ale Warszawa była prowincjonalnym miastem carskiej Rosji. Nie przebił się, niewielu o nim pamięta. Po wojnie prof. Jan Miodoński w Krakowie wykonywał takie operacje, jakie niewielu wykonywało w obszarze otochirurgii na świecie. Nie ogłosił wyników w odpowiednim momencie, nie otrzymał paszportu, aby pojechać na światowy zjazd do Amsterdamu – wyliczał prof. Henryk Skarżyński.

Pobił Rekord Guinnessa

O tym, że profesor to postać nietuzinkowa, świadczą m.in. jego pasje. W wolnych chwilach pisze wiersze, słucha muzyki i… kolekcjonuje ślimaki. W 2012 roku pobił Rekordu Guinnessa w kategorii „Największy zbiór przedmiotów z podobizną, wizerunkiem o wyglądzie ślimaka”. Poza tym uprawia sport i lubi czytać książki historyczne.

„Ludźmi Wolności” zostali również: Jerzy Owsiak (w kategorii społeczeństwo), Solange i Krzysztof Olszewscy (w kategorii biznes), Adam Małysz (w kategorii sport) i Krystyna Janda (w kategorii kultura). Honorowy patronat nad plebiscytem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Fotoreportaż z wszczepienia implantu do pnia mózgu w Światowym Centrum Słuchu, które stworzył prof. Skarżyński

mt