19 czerwca 2024

Promocja książki Jerzego Woy-Wojciechowskiego

„Lektura tej książki to nie tylko poznanie kilku okresów z życia autora i jego rodziny, ale także przypomnienie dla jednych, a informacja dla innych czytelników, o tym, jak wyglądało życie, edukacja i praca lekarza we wczesnych latach po drugiej wojnie światowej i okresie późniejszym” – tak pisze Ryszard Golański o najnowszej książce prof. dr. hab. med. Jerzego Woy-Wojciechowskiego.

Prof. Woy-Wojciechowski wpisuje dedykację. Foto: Marta Jakubiak

Wczoraj w Warszawie odbyła się promocja książki „Q pamięci” autorstwa wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a jednocześnie działacza społecznego, pianisty i kompozytora. Spotkanie poprowadził szef Klubu Księgarza, Jan Rodzeń, a fragmenty książki przeczytała Magdalena Zawadzka.

„Z kart książki jasno wynika, że Jerzy Wojciechowski nie byłby tym, kim jest, gdyby nie jego bliscy: rodzice, rodzeństwo, zwłaszcza zaś żona Alicja i córki. Mogę szczerze polecić lekturę tego działa lekarzom w każdym wieku, nie tylko tym, którzy pamiętają czasy Teatrzyku Piosenki Lekarzy ‘Eskulap’, ale także osobom, które medykami nie są. Zachętą niechaj będą słowa: ‘wiodę żywot człowieka szczęśliwego’, być może czytelnik pozna receptę na takie życie?” – pisze Ryszard Golański.

Przypomnijmy, że Jerzy Woy-Wojciechowski skomponował ok. 200 piosenek, w tym m.in. „Goniąc kormorany” dla Piotra Szczepanika. Jego utwory były wykonywane m.in. przez Irenę Santor, Jerzego Połomskiego i Marylę Rodowicz. Jest kompozytorem muzyki m.in. do kilkunastu filmów krótkometrażowych i telewizyjnych (m.in. „Piąta rano”, „We dwoje”).

Cała recenzja w najnowszym wydaniu „Gazety Lekarskiej Premium” (nr 5/2014)