22 kwietnia 2024

Redaktor Mariusz Tomczak wyróżniony w konkursie Perspektywy Medycyny

Redaktor „Gazety Lekarskiej” Mariusz Tomczak, w czasie gali w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, odebrał wyróżnienie w konkursie „Perspektywy Medycyny” w kategorii „Promocja zdrowia w mediach”.

Fot. Marta Jakubiak/zdrowie-polakow.pl

„Za rzetelność dziennikarską i wnikliwe analizy problemów systemu ochrony zdrowia w Polsce, śledzenie zmian legislacyjnych i przybliżanie ich wpływu na warunki wykonywania pracy medyków oraz sytuację pacjentów, za dostrzeganie tego, co ważne, a nie zawsze zauważane, za trzymanie ręki na pulsie” – czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Poza redaktorem „Gazety Lekarskiej” wyróżnienia otrzymali również: Karina Konieczna z Fakt.pl i redaktor naczelny „Głosu Seniora” Łukasz Salwarowski. Nagrody w tej kategorii odebrali: wieloletni dziennikarze Polskiego Radia Barbara Góra i Artur Wolski, Paweł Kruś ze „Świata Lekarza” oraz Małgorzata Wiśniewska z Telewizji Polskiej.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek 25 marca 2024 r. w Senacie. Poprzedziła ją konferencja „One Health – Jedno Zdrowie”, w czasie której zaprezentowano rekomendacje ekspertów. Wydarzenie było współorganizowane przez senacką Komisję Zdrowia oraz Radę Programową Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Spotkanie swoją obecnością uświetniła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera, która wraz z przewodniczącym Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Henrykiem Skarżyńskim i rektorem Szkoły Głównej Handlowej prof. Piotrem Wachowiakiem wręczyła laureatom pamiątkowe dyplomy.

Celem konkursu „Perspektywy Medycyny” jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach. Kandydatów zgłasza kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Henryka Skarżyńskiego – światowej sławy otochirurga i specjalisty otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Więcej o konkursie można przeczytać na stronie www.zdrowie-polakow.pl.

Mariusz Tomczak od 10 lat jest związany z „Gazetą Lekarską” – największym pod względem nakładu czasopismem poświęconym ochronie zdrowia w Polsce, którego wydawcą jest Naczelna Rada Lekarska. Jako dziennikarz specjalizuje się w tematyce medycznej i ekonomicznej, analizie zmian legislacyjnych oraz sytuacji międzynarodowej.

W przeszłości realizował projekty w obszarze public relations dla kilkunastu firm zatrudniających od kilku tysięcy do ponad 100 tys. pracowników. Politolog, europeista, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej, a także w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas w Warszawie.